logo


Koza Holding’e operasyon

Koza-İpek Medya Grubu’na yönelik polis operasyonu başlatıldı.

Ekipler, holdingin Ankara’daki merkezinde arama yapıyor.

Ankara’nın Yeni Mahalle ilçesindeki Koza İpek Holding yönetim kurulu binasına saat 08.00 sıralarında çok sayıda polis ekibi geldi. Çevik kuvvet polislerinin de güvenlik önlemi aldığı görüldü.

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından yapılan aramaların gerekçesi, “örgüte maddi kaynak sağlamak”

Arama yapılan yerler arasında, Kanaltürk ve Bugün televizyon binaları, Koza Davetiye’nin binası, holdingin Eskişehir yolundaki binası ile Dikmen’deki İpek Üniversitesi bulunuyor.

AKIN İPEK’İN EVİ VE İPEK ÜNİVERSİTESİ DE ARANIYOR

Ayrıca, Akın İpek’in evinde de arama yapıldığı kaydedildi. Mali şubeye ait ekiplerin, İpek Üniversitesi’nde de arama yaptığı ifade edildi.

ipek medya operasyon

Şirketin bünyesindeki medya organları arasında Millet ve Bugün gazeteleri, Kanaltürk ve Bugün televizyon kanalları ile Kanaltürk Radyo bulunuyor.

İpek Medya’dan Tarık Toros, polis operasyonunu şöyle duyurdu:

tweet

1

Televizyon kanalarında yer alan haberlerde, MASAK ekiplerinin Koza-İpek Grubu genel merkezinde arama yaptığı ifade edildi.

BASKIN CANLI YAYINDA

Gruba ait televizyon kanallarında baskın canlı yayında tartışılıyor.

2

İSTANBUL’DA HAREKETLİLİK YOK

Koza İpek Medya Grubunu oluşturan kurumların bulunduğu Mecidiyeköy’deki binada herhangi bir hareketlilik gözlenmiyor.

Ortaklar Caddesi’ndeki binada Kanaltürk Televizyonu, Bugün TV ve Bugün Gazetesi bulunuyor.

OPERASYONUN GEREKÇESİ

Anadolu Ajansı’nın servis ettiği haberde, Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) finans desteği sağladığı iddiasıyla Koza İpek Holding’in 23 şirketinde arama başlatıldığı belirtildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Fetullahçı Terör Örgütü’ne yönelik devam eden soruşturma kapsamında, söz konusu örgüte finans desteği sağladığı ve örgütün propagandasını yaptığı gerekçesiyle holdingin çeşitli alanlarda faaliyet gösteren 23 şirketinde arama başlattı.

Aramalarda, şirketlerdeki evrak ve bilgisayarlara el konulduğu öğrenildi.

Habertürk’ün iddiasına göre Akın İpek hakkında gözaltı kararı olduğu ancak İpek’in bir kaç gün önce yurt dışına çıktığı belirtiliyor.

GRUBUN FAALİYET ALANLARI

Koza-İpek Holding olarak bilinen grup medya, enerji, madencilik gibi alanlarda faaliyet gösteriyor. Grup bünyesinde Koza Altın KOZAL.IS Koza Madencilik, İpek Doğal Enerji şirketleri halka açık işlem görüyor.

Yurtdışına kaçtığı iddia edilen Akın İpek’ten ilk açıklama geldi. Kendi grubuna ait Kanaltürk televizyonuna gönderdiği açıklamada İpek, “Trafik borcum bile yok” ifadelerini kullandı.

Akın İpek’in açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

Grubuma ve emime baskın yapıldığımız öğrendim, çocuklarımın odasına kadar girmişler, Savcı bey şahsım hakkında sorulmayan soru kalmadı. Sadece belli medya organlarının deli saçma iftiraları vardı, onları da araştırdık

Ben zerime bir şey sıçratmadan dikkatli yaşadım.
Böyle yapmayın beni ve grubumu zan altında bırakmayın, ne isterseniz sorun açıklayayım
Üzerimde leke kalması bütün kamu.
Benim trafik suçum dahi yok.
Grubum da tertemizdir.

İPEK’İN EVİNDE ARAMA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı bulunan isimlerden birinin Koza İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek olduğu iddia ediliyor. Anadolu Ajansı’nın geçtiği haberde ise “Koza İpek Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek’in yurtdışına çıktığı öne sürüldü” bilgisi yer aldı.

Savcılık talimatı ile arama işlemlerini yapan Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin Akın İpek’in Ankara’da bulunan evinde de arama yaptığı belirtiliyor.

YÖNETİCİLERİ SOSYAL MEDYADAN BU TWEETLERİ ATTI

tweet2

Etiketler: » » »
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

5+5 = ?