logo


16 Aralık 2015

Kösem, Sultan Ahmed’i bırakmıyor

Kösem, Sultan Ahmed'i bırakmıyor

Yapımını TIMS Productions’ın, yapımcılığını Timur Savcı’nın yaptığı Muhteşem Yüzyıl Kösem, yeni bölümüyle Perşembe günü izleyici karşısına çıkacak. Gerilimin ve heyecanın her bölüm arttığı Muhteşem Yüzyıl Kösem’de bu bölüm hanedanın üzerine düşen ölümün gölgesi, tüm maskelerin inmesini, gerçek yüzlerin gün gibi ortaya çıkmasını sağlayacak.


Hanedan ölüm döşeğinde

Şahin Giray ve Fahriye Sultan’ın planı hem Sultan Ahmed’e hem Şehzade Mustafa’ya çiçek hastalığını bulaştırmış, böylece hanedanın iki erkek üyesi de ölümün pençesine düşmüştü. Bu bölümde Osmanoğulları’nın soyunun tükenecek olması kimileri için felaket olurken, kimileri için ise umut olacak.
Tahtın en büyük adayı olarak kendisini gören Şahin Giray’ı ise Safiye Sultan’ın hiç beklenmedik hamlesi yerle bir edecek.

Sultan Ahmed’i sadece Kösem bırakmıyor
Safiye Sultan’ın yalnızca güce tapan yüzünü iyiden iyiye gören Kösem, cesurca bir karar vererek herkesin terk ettiği anda ölüm döşeğindeki Sultan Ahmed’in yanında kalıyor. İsyancıların bastığı sarayda Sultan Ahmed’in yanında kalan Kösem, aslında bu hareketiyle yeni bir dönemin başlayacağını da göstermiş olacak.
Öte yandan, anlattığı dönemin tüm inceliklerine hakim olan ve yansıtan Muhteşem Yüzyıl Kösem sanat ekibi; Sultan Ahmed ve Şehzade Mustafa’nın tecrit sahnelerinde kullanılmak üzere özel ölüm maskeleri tasarladı.
Veba salgını yıllarında özellikle Avrupa’da kullanılan maskeler tarihin ölümün kol gezdiği devirlerini simgeliyor.

Etiketler: »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

1+4 = ?