logo


Koruma Kurullarına Başvuran 500 Eski Hükümlüden Sadece 21’i İşe Yerleştirilebildi

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı Koruma Kurulu Başkanı Cumhuriyet Savcısı Salim Çevik, Türkiye genelinde yaklaşık 500 eski hükümlünün işe yerleştirilmek için Koruma Kurullarına başvurduğunu belirterek, “Bunlardan işe yerleştirilenlerin sayısı ise sadece 21 ve 16’sı Mersin’de işe yerleştirildi” dedi.

Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR), Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı Koruma Kurulu Başkanlığı ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ortaklığında yürütülen “Özel Sektörde Eski Hükümlü İstihdamı Projesi”nin değerlendirme toplantısı MTSO toplantı salonunda yapıldı. Toplantıya, Cumhuriyet Başsavcılığı Koruma Kurulu Başkanı Cumhuriyet Savcısı Salim Çevik, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Mersin İŞKUR İl Müdürü Mustafa Kutlu, MTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nuh Güngör Yüksel, eğitmenler, proje kapsamında ‘Süs Bitkileri Yetiştirme Kursu’nu bitiren eski hükümlüler ve İŞKUR kursiyerleri katıldı.

Toplantıda konuşan Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı Koruma Kurulu Başkanı Cumhuriyet Savcısı Çevik, herhangi bir nedenle cezaevine giren insanların, cezalarını tamamlayıp çıktıktan sonra ‘eski hükümlü’ sıfatıyla toplumda dışlandıklarını, iş bulamadıklarını ve aileleriyle de büyük sıkıntılar yaşadıklarını söyledi. Koruma Kurulu olarak özel sektöre eski hükümlüler için iş başvurusu yaptıklarında, bu insanların suç işlemeyeceğinin garantisinin istendiğine işaret eden Çevik, “Hiç kimsenin suç işlememe gibi bir dokunulmazlığı yoktur, herkes suç işleyebilir. Ama şunun garantisini verebiliyorum, suç işlemeyi meslek haline getirmemiş her insan eline verilecek son şansı çok iyi kullanıyor. Bu insanlar işlerini kaybetmemek için büyük emek sarf ederek, fedakarca çalışıyorlar. Çünkü ‘ben zaten toplumdan dışlanmışım, eğer bu işi de kaybedersem bir daha iş bulamam’ diyerek, diğerlerinden çok daha fazla emek sarf ediyorlar” diye konuştu.

“İĞNE UCU KADAR IŞIK VARSA GİRMEYE ÇALIŞALIM”

Koruma Kurulu olarak bu dezavantajlı gruplar için iğne ucu kadar bir ışık varsa girmeye çalıştıklarını ve bir insan dahi olsa işe kazandırmak için çaba harcadıklarını anlatan Çevik, “Çünkü bir kişinin kurtulması en azından 3-4 ailenin kurtulması demektir. Elimizden ne geliyorsa yapalım. Biz eski hükümlülerden bazılarına balıkçılık yapması için kayık verdik, bazılarına küçükbaş hayvan verdik. İşe yerleştirmek çok zor ama bu tür projelerle meslek edindirebiliyoruz. İşadamlarımızı da devreye sokarsak daha iyi işe yerleştirebiliriz diye düşündük ve bu çalışmayı hayata geçirdik. Bu çalışma sırasında ulaştığımız veriye göre, Türkiye genelinde eski hükümlü statüsünde işe yerleştirilmek veya iş edindirmek için başvuran toplam insan sayısı yaklaşık 500 civarında. Bunlardan işe yerleştirilenlerin sayısı ise sadece 21. Bu 21 kişinin 16’sı ise Mersin’de işe yerleştirildi. Koruma Kurulu’nun ne kadar fedakarca çalıştığının göstergesidir bu. Son bir ayda 4 kişiyi daha işe yerleştirdik. Henüz istatistiklere yansıtmadık bunu. Elimizden gelen gayreti gösteriyoruz ve açtığımız eğitim kurslarımızla da çalışmalarımız devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Toroslar Belediye Başkanı Tuna da Toroslar’ın genç işsizlerin sayısının hayli fazla olduğu bir bölge olduğunun altını çizerek, bu gençlerin iş bulabilmeleri için 11 yıldır meslek edindirme kursları açtıklarını kaydetti. Hayata geçirdikleri 10 Avrupa Birliği projesi ile bu projelerin sürdürebilirliğini sağlayabilmek amaçlı Toroslar Teknik Eğitim Kursları’nı (TOKTEK) oluşturduklarını anlatan Tuna, “Bugüne kadar TOKTEK’de 14 bin 500 insanı buradaki eğitimlerden geçirdik, çoğuna iş bulduk. Yine MTSO ile İSGEV projemiz şu anda 250 metrekarelik kısımda devam ediyor. Bin metrekarelik yeni bir kapalı mekan daha yaptık. Eski hükümlülere yönelik bu projenin uygulaması bizim park müdürlüğünde oldu ve kursiyerlerimizle zaman zaman birlikte olduk. Çok doğru bir proje. Biz toplumun her kesiminde olumsuz yaşayan ya da toplumda ötekileştirilmek suretiyle farklı noktalara gitme ihtimali olan insanları topluma yeniden kazandırabilmek için bugünden sonra da olabilecek her türlü projede varız” ifadelerini kullandı.

Mersin İŞKUR İl Müdürü Kutlu ise işsizliğin bugün sadece Türkiye’nin değil, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin de en büyük sorunu olduğunu vurguladı. İşsizliğin sosyal, siyasal, psikolojik ve güvenlik açılarından da birçok sorunu beraberinde getirdiğine işaret eden Kutlu, şunları söyledi: “Ülkemizin mevcut işsizlik oranları normal iş arayanlar için bile sorun teşkil ederken, engelliler, kadınlar, uzun süreli işsizler, genç işsizler ve eski hükümlüler gibi dezavantajlı grupların işgücü piyasasına katılmaları sosyal entegrasyonunun sağlanması için özel önlemlerin alınmasını zorunlu kılmaktadır. Eski hükümlüler, dezavantajlı gruplar içerisinde ayrıca özel olarak çalışılması gereken bir sosyal sorumluluk olgusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Eski hükümlülerin toplum içinde sürekli potansiyel suç unsunu olarak görülmeleri, başarısız kişiler olarak algılanmaları, toplumsal dışlanmışlık ile toplumsal hayat içinde yeniden cezalandırılmaları, onları çaresizliğe itecek ve yeni bir başlangıç yapma umutlarını ortadan kaldırabilecektir. Mersin İŞKUR bünyesinde eski hükümlülerin bir danışmanı var, piyasaya girişleri konusunda sistematik çalışmalar yürütülmektedir. Ayrıca Koruma Kurulu Başkanlığı ile işbirliğiyle periyodik olarak eski hükümlülere iş arama becerileri eğitimleri verilerek, İŞKUR hizmetlerinden nasıl faydalanacakları, iş arama becerilerini nasıl geliştireceklerine yönelik çalışmalarımız sürmektedir.”

MTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yüksel’in konuşmasının ardından projeye ilişkin bilgilerin de verildiği toplantı, eski hükümlülere yönelik ‘Süs Bitkileri Yetiştiriciliği’ kursunu tamamlayan eski hükümlülere sertifikalarının verilmesiyle sona erdi.

Etiketler: » » » » » »

Share