logo


Korkuteli’nde “kaldıralım, Ayrımcılığı Sonlandıralım” Konulu Konferans

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Elmalı Meslek Yüksekokulu (MYO) ve Elmalı Özel Mavi Rehabilitasyon Merkezi işbirliği ile ‘Engelleri Kaldıralım, Ayrımcılığı Sonlandıralım’ konulu bir konferans düzenlendi.

Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansı İlçe Emniyet Müdürü Hasan Mutlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü (MEB) Recep Akalın, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hilmi Olca, rehber öğretmenler, engelli vatandaşlar ve aileleri izledi.

AÜ Eğitim Fakültesi’nden Yrd.Doç.Dr. Nesrin Sönmez, öncelikle özür kelimesi yerine engelli ifadesinin kullanılması gerektiğini belirterek, ‘Özür terimi, hem anlamı hem de ilettiği psikolojik mesajlardan dolayı yerini engel terimine bırakmıştır. Ancak her yetersizlik yaşayan kişi engelli değildir. Engelli terimini kullanıyorsak kişinin toplumsal imkansızlıklardan dolayı yaşadığı sorunları anlatmak için kullanmalıyız. Engellilere yönelik olumsuz duygu, düşünce, tutumlar ve ön yargılar, engellilerin toplumdan dışlanmalarına neden olmaktadır. Üretken, bağımsız ve onurlu bireyler olarak toplum içinde yer almalarını engellemektedir. Bundan dolayı birey ve toplum düzeyinde farkındalık geliştirilmesi gerekmektedir’ dedi.

Türkiye’de araştırma sonuçlarına göre, nüfusun yüzde 12.29’unu engellilerin oluşturduğunu, aileleriyle birlikte düşünüldüğünde yaklaşık 27 milyonu aşan sayıda vatandaşın bu durumdan etkilendiğini dile getiren Yrd.Doç.Dr. Sönmez, şunları kaydetti:

‘Ülke olarak hem uluslararası hem de kendi içimizde gerekli bütün yasal düzenlemeleri yapmamıza rağmen hala sorunlarımız dkonutam etmektedir. Son yıllarda yapılan ekonomik desteklemelere rağmen hala, özellikle kırsal kesimlerde yoksulluk gerekli çözümlerin üretilmesine manidir. Eğitimde fırsat eşitsizliğimizde sıkıntılar vardır. Eğitim sistemleri çoğunlukla nüfusun engelli olmayan kesimi için planlanıp uygulanmaktadır. Bu konuda yetişmiş eğitmen sıkıntısı da bulunmaktadır. Engellilerle ilgili başka bir sorun da istihdamdır. Çalışmanın ve işsizlikten korunmanın bir insan hakkı olduğu unutulmamalıdır. Her insanın yapabileceği bir iş vardır. Bu kardeşlerimiz de fiziksel ve ruhsal işlkonutlerinde bozulma ya da eksiklik olsa bile, onların bu niteliklerini dikkate alan eğitim ve rehabilitasyondan sonra çalışabilirler, üretime katılabilirler.’

Engellilerin başka bir sorununun da ulaşabilirlik ve erişim olduğunu, sağlık hizmetlerinin yetersizliğinin ise ayrı bir dert teşkil ettiğine değinen Yrd.Doç.Dr. Sönmez, ‘İnsanlarımızın bu konudaki bilgi eksikliği ve farkında olmamaları belki de en önemli sorundur. Toplumla bütünleşmenin ilk şartı birlikte yaşayabilmek, farklılıklara saygı duyabilmektir. Parkta, sokakta bir engelli gördüğünde yolunu değiştiren, acıyarak bakan, yanlış müdahalede bulunan çok insanımız var. Engellilere yaklaşım ve farkındalık eğitimi bu açıdan son derece önemlidir. Tüm sorunların kaynağı aslında ayrımcılıktır. Ayrımcılığın pozitifi negatifi de olmaz’ dedi.

Konferans sonrasında Yrd.Doç.Dr Nesrin Sönmez ve desteklerinden dolayı Elmalı MYO Müdürü Halil Demir’e plaket takdim edildikten sonra, engelli çocukların hazırladığı gösteriler sunuldu.

Etiketler: » »

Share