logo


06 Eylül 2017

Korkulan oldu! Irma Kasırgası, 295 kilometre hızla karaya çıktı

Milyonlarca insanın sığınak aradığı Karayipler’de Irma kasırgası kıyıya ulaştı. Büyük bir felaket getirilmesinden korkulan kasırganın seyrini dakika dakika aktaracağız. Yetkililer, adalarda yaşayan insanlardan bulundukları yerden dışarı çıkmamalarını istiyor.

09.30 : Bahamalar’da Mayaguana, Inagua, Crooked Island, Acklins, Long Cay ve Ragged adaları zorunlu olarak tahliye edildi. Başbakan Hubert Minnis, söz konusu adalarda yaşayanların bugün uçakla Nassau’ya aktarılacaklarını duyurdu. Söz konusu tahliye, Bahamalar tarihinin en büyüğü olma özelliğini taşıyor.

08.40 : Amerikan Ulusal Kasırga Merkezi (NHC), kasırganın şiddetli yağmurla birlikte geldiğini aktarıyor. Merkezin aralarında Antigua ve Barbuda’nın da bulunduğu Leeward Adaları’nda yer yer 50 santimetreye kadar yağış düşebileceği uyarısını yaptı.

08.25 : NASA, ürkütücü kasırganın ilerleyişini gösteren bir Twitter mesajı paylaştı.

08.00 : Atlas Okyanusu’nda bugüne kadar kaydedilen en güçlü kasırga olan Irma karaya çıktı. Kasırganın Barbuda Adası kıyılarına 295 kilometre hızla çarptığı bildiriliyor. Rüzgar gücünü kaybetmeden ilerleyen kasırganın Karayipler’deki Antiller, Barbuda, Anguilla, Montserrat, St Kitts, Nevis, Saba, St Eustatius, Saint Maarten, Saint Martin, Saint Barthelemy, İngiliz Virgin Adaları, Amerikan Virgin Adaları, Porto Rico, Vieques ve Culebra gibi noktaları vurması bekleniyor.

07.35 : NHC, beşinci kategorideki tehlikeli Irma Kasırgası’nın felakete yol açabileceği uyarısını yapıyor. Irma’nın ABD’nin Florida eyaletine Pazar günü ulaşması bekleniyor. Teksas ve çevresini yıkıp geçen Harvey Kasırgası’nda 60 insanın öldüğü ABD’de, yeni kasırga için acil durum ilan edildi.

07.00 : Karayip Denizi üstündeki adalarda milyonlarca insan sığınak arıyor. Evlerini korumak isteyenler ise, kontraplak ve diğer materyallerle binaları kapatma telaşında.

06.10 : Birçok adada market rafları boşaldı, gıda, su, pil ve jeneratörlerin neredeyse hepsi alındı. Uluslararası haber ajansları, marketlerde kuyruğa girmiş insanların fotoğraflarını servis ediyor.(Milliyet)

Etiketler: » » » » » » » » » » » »

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?