logo


Korkulan Oldu!

mısır1Helikopterler El-Ariş Havaalanı’na yakın bölgeleri bombaladı

Sina’da iki güvenlik görevlisinin öldürülmesinin ardından, Mısır ordusuna ait helikopterler El-Ariş Havaalanı’na yakın bölgeleri bombaladı.
Mısır’ın çeşitli kentlerinde Mursi yanlıları ile polis arasında meydana gelen çatışmalarda 5 kişi öldü, 159 kişi yaralandı
Mısır’ın çeşitli kentlerinde Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin ordu tarafından görevden alınmasını protesto eden göstericilerle polisler arasında meydana gelen çatışmalarda 5 kişi öldü, 159 kişi yaralandı.
Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Yahya Musa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başkent Kahire’de Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde polis ile Mursi yanlıları arasında çatışma meydana geldiğini ve 3 kişinin öldüğünü, 25 kişinin yaralandığını belirtti.
İskenderiye İlk Yardım Müdürü Amr Nasr da İskenderiye’de Mursi yanlısı göstericiler ile göstericileri dağıtmak isteyen güvenlik güçleri arasında çatışma çıktığını ve 97 kişinin yaralandığını ifade etti.
Asyut kentinde de valilik binası önünde ordunun yönetime el koymasını protesto eden Mursi yanlıları ile polis arasında çatışma çıktı. Olayda 2 kişi hayatını kabetti, 28 kişi yaralandı. Luksor kentinde ise Mursi destekçileri ile polis arasında meydana gelen çatışmalarda 9 kişinin yaralandığı belirtildi.
Öte yandan Mısır ordusuna bağlı helikopterlerin, Sina’da El-Ariş Havaalanı yakınlarındaki askeri noktalara bu sabah düzenlenen saldırıların ardından, havaalanına yakın bazı hedefleri vurduğu kaydedildi.
Sina’da kimliği belirsiz silahlı gruplar, bugün sabah erken saatlerde El-Ariş Havaalanı’ndaki askeri noktaları hedef almış, olayda 1 asker ölmüş, 6 asker yaralanmıştı.

MURSİ TARAFTARLARI DEVLET TELEVİZYONUNA YÜRÜYOR

Bu arada Mursi taraftarları, devlet televizyonu binasını yanında toplanıyor. Göstericilerin buraya doğru yürüyüşe devam ediyor

Sina’da iki güvenlik görevlisinin öldürülmesinin ardından, Mısır ordusuna ait helikopterler El-Ariş Havaalanı’na yakın bölgeleri bombaladı.

Sina’da düzenlenen iki ayrı silahlı saldırıda 4 polis hayatını kaybetti

Mısır’ın Sina Yarımadası’nda kimliği belirsiz kişilerin güvenlik noktalarına düzenlediği iki ayrı silahlı saldırıda 4 polis hayatını kaybetti.
AA muhabirinin emniyet kaynaklarından aldığı bilgiye göre, Ariş kentinin Abur bölgesinde kimliği belirsiz silahlı bir grubun güvenlik noktasına açtığı ateşte 2 polis öldü.
Ariş kentinde emniyet güçlerine yönelik düzenlenen bir diğer silahlı saldırıda da 2 polisin yaşamını yitirdiği ifade edildi.
Sina’da kimliği belirsiz silahlı gruplar, dün sabah erken saatlerde El-Ariş Havaalanı’ndaki 6 ayrı askeri noktayı hedef almış, 1 asker ölmüş, 6 asker yaralanmıştı.
Olaya ilişkin resmi açıklama yapılmadı.

Ülke genelinde meydana gelen olaylarda ölü sayısı 72’ye yükseldi

Mısır’da 30 Haziran’dan itibaren yaşanan protestolarda hayatını kaybedenlarin sayısı 72’ye yükselirken, yaralı sayısının bini aştı.
Hastane yetkililerinden edinilen bilgiye göre 30 Haziran’da devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi taraftarları ile karşıtlarınca düzenlenen gösterilerde ve bunları takip eden olaylarda 72 kişinin hayatını kaybettiği, binin üzerinde yaralı olduğu belirtildi.
Dün 13 kişi, bugün de 12 kişinin öldürülmesiyle ölü sayısı 72’ye yükseldi. Hayatını kaydedenler arasında doğrudan başına ve vicudunun çeşitli bölgelerine aldığı kurşun darbesiyle hayatını yitirenler bulunuyor.
Mısır’ın çeşitli kentlerinde darbe karşıtı Mursi destekçilerinin yaptığı gösteriler devam ediyor. Darbe karşıtı göstericiler, Mursi’nin serbest bırakılana kadar meydanlardan ayrılmayacaklarını devam edeceklerini açıkladı.

Mısır Ordu Sözcüsü Albay Ali: “Durumun bu şekilde devam etmesi halinde sokağa çıkma yasağı ve olağanüstü hal ilan etme kararı geçici Cumhurbaşkanı’nın elindedir”
Mısır Ordu Sözcüsü Albay Ahmed Muhammed Ali, olayların büyümesi halinde olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağı ilan etme yetkisinin geçici Cumhurbaşkanı Muhammed Adli Mansur’un elinde olduğunu belirtti.
AA muhabirine konuşan Ali, “Durumun bu şekilde devam etmesi halinde sokağa çıkma yasağı ve olağanüstü hal ilan etme kararı geçici Cumhurbaşkanı’nın elindedir. Anayasanın kendisine verdiği yetkinin gereği olarak bu kararı alabilir” diye konuştu.
Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdulfettah es-Sisi’nin sokağa çıkma yasağı ve olağanüstü hal ilan etmesi yönünde cumhurbaşkanına teklif sunması konusunda ise Ali, “(Sisi, bu konuda) tavsiye veya öneri sunabilir ancak karar Cumhurbaşkanının elindedir” ifadelerini kullandı.
Öte yandan Ali, ordunun farklı kentlerde sokaklardaki varlığını yoğunlaştırmasının “gelişmelere bağlı” olduğunu söyledi.
Bugün Güney Sina ve Süveyş kentlerinde olağanüstü hal ilan edilmişti.

Etiketler: » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

5+3 = ?