logo


Konutlarda doğalgaz kontrolleri başladı!

Ankaralıların can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla, meskenlerde iç tesisat kontrolleri başlatan Başkentgaz ekipleri, tesisatı güvenlik açısından tehlike arzeden daire ve binalarda doğalgazı keserek sayaçları mühürlüyor.

doğalgaz

Başkent Doğalgaz Genel Müdürlüğü (Başkentgaz), Ankaralıların can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla, meskenlerde iç tesisat kontrolleri başlattı. Başkentgaz ekipleri, tesisatı güvenlik açısından tehlike arzeden daire ve binalarda doğalgazı keserek sayaçları mühürlemeye başladı. Yetkililer, tesisatı eski olan müşterilerin, Başkentgaz’dan sertifikalı firmalara tesisatlarını kontrol ettirmeleri gerektiğini bildirdi.
Başkentgaz’dan yapılan açıklamada, EPDK‘nın 17 Nisan 2013 tarihli Kurul Kararı doğrultusunda, 4646 sayılı Doğalgaz Piyasası Kanunu ve Doğalgaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği’nin 43. Maddesi gereğince, Başkentgaz teknik ekiplerinin, mevcut iç tesisatların kontrol işlemlerini yapmaya başladığı belirtildi.

Açıklamada şunlar ifade edildi:

Kent Geneline Yayılacak
“Kontrollerde bina kolon tesisatlarının genel durumu, bina kolon topraklamaları, tüm iç tesisatların korozyona karşı korunması, aspirasyonları, sayaç ve bağlantıları, daire iç tesisatları-cihazları-bacaları, kazan dairelerinin bağlantıları ve havalandırmaları, daire içi havalandırmaları denetleniyor. Can ve mal emniyeti dikkate alınarak doğalgaz vermeye engel teşkil eden unsurlar tespit edildiğinde, binanın ve dairelerin gaz arzları kapatılarak mühürleniyor.”
Açıklamada, kontrollerin Ankara genelinde yapılmasının planlandığı, pilot bölge olarak ise zehirlenme olaylarının çok yaşandığı Bahçelievler, Emek, Gazi Mahallesi, Batıkent, Maltepe ve Demirlibahçe’nin seçildiği belirtilerek, “Bu semtlerde çok sayıda bacalı tesisat bulunuyor. Zehirlenmeler de bacalı aboneliklerde yaşanıyor. Bu nedenle öncelikli hedefimiz, Ankara’daki 280 bin adet bacalı cihaz aboneliklerini kontrolden geçirmek. Pilot bölgelerdeki taramalarımız bitince, belli bir plan dahilinde diğer semtlerde taramalara başlayacağız” denildi.

Bina Yönetimine Uyarı Mektubu
Bina yöneticilerine ve kat maliklerine bilgilendirme mektupları bırakıldığı, bu bildirimlerde yapılması gereken işlemlerin anlatıldığı kaydedilerek şu uyarılarda bulunuldu:
“Bina yöneticilerimiz ve müşterilerimiz, Başkentgaz’ın sertifikalı iç tesisat firmaları ile görüşerek tesisatlarını kontrol ettirmeli. Sertifikalı firmaların listesine ve iletişim bilgilerine www.baskentdogalgaz.com.tr adresinden ulaşabilirler. Sertifikalı olmayan iç tesisat firmalarına yaptırılan tesisatlar, Başketgaz tarafından kesinlikle açılmayacaktır. Ankaralılardan ricamız; periyodik kontrollerde Başkentgaz çalışanlarına yardımcı olmaları, yapılacak bu denetimlerin, kendilerinin can ve mal güvenliği için yapıldığının unutulmamasıdır.”

Etiketler: » » » »

Share