logo


Koltuk Altı Terlemesi Nasıl Geçer?

Koltuk altı terlemesi, hayat kalitesini ciddi anlamda etkileyen bir sorundur. Aşırı terleme hem özgüven problemlerine neden olur hem de kişisel bakımı sekteye uğratır. Koltuk altında oluşan aşırı terleme çeşitli sebeplerle meydana gelebilir. Beyinde oluşan bazı semptomlar sonucunda koltuk altı, yüz, eller, ayaklar gibi bölgelerde terleme meydana gelir. Bu bazı insanlarda fazla, bazı insanlarda ise daha azdır. Aşırı terlemenin oluşmasına ve artmasına neden olan bazı durumlar da vardır. Bunlar; aşırı sıcak hava, baharatlı-acılı yemekleri çok tüketmek, heyecan ve stres aşırı terlemeye sebebiyet verir. Bu durumlarla birlikte oluşan normal koltuk altı terlemesi roll-on, deodorant kullanımı ile birlikte kontrol altına alınabilir. Ama bazı kişilerde bu tür çözümler sonuç vermeyebilir.

Peki koltuk altı terlemesi için ne yapmak gerekir?
Kullanılan kimyasal deodorant ve roll-on gibi ürünler terlemeyi önleyici maddeler içerdiği için sağlığa son derece zararlıdır. Bunun yerine içeriği temiz, doğal ürünler kullanarak terlemeyi değil kokuyu ve lekeleri engelleyebilirsiniz. Terlemeyi kontrol altına alacak ürünler bulamıyorsanız evde kendiniz yapmayı da deneyebilirsiniz. Karbonat ve suyu karıştırarak koltuk altlarınıza sürebilir ve 15-20 dakika beklettikten sonra suyla durulayabilirsiniz. Bunun yanı sıra elma sirkesi de koltuk altı terlemesi için idealdir.

Çoğu insan deodorantları doğru şekilde kullanmaz. Hali hazırda terlemiş koltuk altlarınıza deodorant sıktığınızda hiçbir sonuç alamazsınız. Öncelikle koltuk altlarınızı temizlemeli ve kurutmalı, sonrasında deodorant sıkmalısınız. Pudralı ürünler kullanırsanız terlemeyi çok daha iyi bir şekilde kontrol altına alabilirsiniz.

Terlemeyi önlemenin yöntemlerinden biri de tıraş olmaktır. Koltuk altlarınızdaki kıllar hem daha çok terlemeye hem de kokunun daha yoğun olmasına sebep olur.
Bu yöntemlerin yanı sıra faydalı besinleri içeren bir beslenme düzenine sahip olmak ve fazla kilolardan kurtulmak da terlemeyi kontrol altına almak için tercih edilebilir.
Ne yaparsanız yapın koltuk altınızdaki aşırı terlemenin önüne geçemiyorsanız bir uzman desteği alabilirsiniz. Terlemenin normal olmayan ölçüde olduğu tespit edildiğinde koltuk altı botoksu ile bu durum kontrol altına alınabilir. İnce uçlu iğneler kullanılarak koltuk altlarına uygulanan botoks işlemi ile ter bezlerinin gösterdiği aşırı reaksiyon azaltılır. Bu da 6 aylık gibi bir süre içinde daha az terlemeyi sağlar. Botoks geçici bir işlem olduğu için herhangi bir risk içermez. Lokal anestezi ile birkaç dakikada yapılan bu işlem ile koltuk altı terlemesi sorununa veda edebilir ve daha kaliteli bir yaşam sürebilirsiniz.

Kaynak: http://www.drsaliha.com/koltuk-alti-terlemesi

Share


#

SEN DE YORUM YAZ

2+5 = ?