logo


Kobani’de İslam’la savaşılmadı!

kobani-de-islam-la-savasilmadiHDP’nin Diyarbakır il kongresi Seyrantepe Spor Salonu’nda düzenlendi. Salonda dikkat çeken görüntüler vardı. Demirtaş, “Kobani’de İslam’ın savaşı değil barbarlık ile özgürlük savaşı vardı. Orada İslam kaybetmedi. Var olacak İslam’dır” dedi. Demirtaş, Kobani’nin inşa sürecinin yeni bir işbirliği ve kardeşliğe vesile olabileceğini söyledi.

Kongre, Kürt marşı ’Ey Rakip’in çalınmasıyla başladı. Salona Abdullah Öcalan ile Suriye’nin Rojava bölgesinde IŞİD’e karşı savaşırken ölen bazı YPG’liler ile 1980 yılında Diyarbakır cezaevinde yaşamlarını yitiren PKK’lıların fotoğrafları asıldı. Salonda Şeyh Sait, Seyit Rıza, Molla Mustafa Barzani’nin yanı sıra Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, Metin Göktepe, Hasan Ocak’ın da fotoğrafları da yer aldı. PKK kıyafeti giyen gençlerin kürsüye çıktığı kongrede Pınar Aydınlar ile Ferhat Tunç da türküler söyledi. Kongrede konuşan Demirtaş, Kobani’de İslam’la savaşılmadığını söyledi.

Kongrede konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kobani zaferinin tüm Ortadoğu dengelerini değiştirecek güçte olduğunu, ancak henüz tamamlanmadığının farkında olduklarını söyledi. IŞİD’in halen tehlike oluşturmaya devam ettiğini belirten Demirtaş, şunları söyledi:

“Oradaki savaş küçük bir kasabayı ele geçirme savaşı değildir. Asıl hedef özgür bir yaşamı hedefleyen bu zihniyeti orada boğmaktır. Suriye’de savaşı bırakıp Kobani’ye yüklendiler. Kürtlere karşı savaştılar. Kimse Kürt halkına İslam’ı öğretmesin. Kobani’de yenilen zihniyet İslam’ı en çok ben bilirim zihniyetidir. Bu bize demokrasiyi de biz biliriz diyeni Türkiye’den de hatırlıyoruz. Yenilen o zihniyettir işte. Kobani’de İslam’ın savaşı değil barbarlık ile özgürlük savaşı vardı. Orada İslam kaybetmedi. Var olacak İslam’dır.”

Selahattin Demirtaş, parti olarak kendilerini eleştirebilmeleri gerektiğini vurguladığı konuşmasında, yeni siyaset üretmek zorunda olduklarını, yerelde ve genelde yeterli siyaseti ve hizmeti yapamadıklarını anlattı.

Demirtaş, “Bu seçimde iktidar olacağız demiyorum, aynı zamanda gerçekçi olacağız. Ama bir sonraki seçimlerde Türkiye’nin ana demokratik siyasi merkezi biz olacağız.. Ezilenin Türk’ü, Kürt’ü, Çerkez’i, Alevi’si, Süryani’si birbirinin arasına ayrım koymadan ezilen kimliğiyle insan kimliğiyle karar sahibi olmalıyız demeli. Ezilen ama mahcup siyaseti temsil eden siyaset olamaz” diye konuştu.

KOBANİ’DE 10 BİN KONUT YAPACAĞIZ DESİNLER

Somali’ye gidip “10 bin konut yapmaya geldik” diyenlerin Kobani’ye de gitmesini isteyen Demirtaş, şöyle devam etti:

‘Burada da 10 bin konut yapacağız’ desinler. Kobani’nin inşa süreci yeni bir işbirliği ve kardeşliğe vesile olabilir. Madem Kobani’ye selam gönderiyorsunuz o halde bu selamın bir karşılığı olmalı. Sayın başbakan eğer buradan Kobani’ye selam gönderirken samimiyse o halde Rojava’nın statüsünün tanınması ve Kobani’nin yeniden inşasında samimi bir görev üstlenebilir. Bu Türkiye’nin politikasının değişmesine vesile olabilir.”

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

5+1 = ?
#

Kobani’de İslam’la savaşılmadı!” için 1 yorum

  1. haberibizde : diyor ki:

    sitenizi çok beğeniyorum her gün takip ediyorum

    0