logo

Kobani nerede?

kobani neredeIŞİD ve Kürtlerin savaştığı Kobani bir anda gündemin ilk konusu oldu. Peki Kobani neresi?Kobani Nerede?

Suriye’nin kuzeyinde Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bölge, Kobani (Kobane) olarak adlandırılıyor. Kobani’nin diğer adı ise Ayn al-Arab (Ayn el Arap). Kobani ayrıca ‘Rojava’da PYD’nin inisiyatifiyle kurulmuş üç kantondan ortada olanı’ şeklinde de tarif ediliyor.

2 TEMMUZ’DAN BERİ!

Kobani’de, 2 Temmuz’dan beri Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile YPG arasında çatışmalar devam ediyor. IŞİD’in saldırdığı Kobani ve çevresindeki köylerden Türkiye’ye doğru başlayan göç, bölgenin gündeme gelmesine neden oldu.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU CNN INTERNATIONAL’A KONUŞTU

Başbakan Ahmet Davutoğlu göreve geldikten sonra yabancı basına ilk kez kapsamlı bir röportajda konuştu. CNN International’dan Christian Amanpour’a konuştu. Amanpour, Davutoğlu’nun mesajlarını Twitter üzerinden paylaştı. O tweetlere göre, Davutoğlu Türkiye’nin koalisyona Suriye’de uçuşa yasak bölge ve güvenli bölgelerin oluşturulması koşuluyla katılacağını söyledi.

19 Eylül 2014’de Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi Dikmetaş Köyü sınırına gelen Kürt asıllı Suriyelilerin sınırda bekletilmesine tepki gösterenlere güvenlik güçleri müdahalede etmiş, bir süre sonra ise sınır açılmış ve tel örgülerin ardındaki Suriyelilerin Türkiye’ye girişine izin verilmişti.

ŞİDDETLİ ÇATIŞMALAR YAŞANIYOR!

IŞİD geçen hafta Türkiye sınırında bulunan Suriye’nin kuzeyindeki Kobani’de çok sayıda köyü ele geçirmişti. Türkiye’ye büyük bir göç dalgasına ve büyük bir insanlık dramına neden olan saldırıyla ilgili görüntüler ortaya çıktı. Görüntülerde IŞİD militanlarının Kürt gruplar arasında yaşanan şiddetli çatışmalar var

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?