logo


Kızılay Genel Başkanı Akar, Vatandaşları Bosna’ya Yardıma Davet Etti

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, vatandaşları Bosna Hersek’e Kızılay vasıtası ile yardıma davet etti.

Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Samsun’da gerçekleştirdikleri “Türk Kızılayı İlkyardım Eğitim Merkezleri 9. Koordinasyon Toplantısı”nın ardından Vali Hüseyin Aksoy’u ziyaret etti. Valilik makamında gerçekleşen ziyarete Ahmet Lütfi Akar’ın yanı sıra yönetim kurulu üyeleri ve Türk Kızılayı Samsun Şube Başkanı Mustafa Keskin katıldı.

Kızılay’ın afet anında ilk akla gelen kurumlarımızdan birisi olduğunu belirten Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, “En hızlı şekilde olay yerine ulaşan sivil toplum örgütlerimizden birisidir. Sadece afet anında ve diğer noktalarda değil, üstlendiği görevler itibariyle kan ihtiyacını karşılayan ve bu konuda çalışma yapan kuruluşlarımızdan birisidir. Bu görevi üstlendi ve başarı ile de yürütüyor. Bu konuda birçok ilde olduğu gibi Samsun’da da yürütülen önemli çalışmalar var. Özellikle 19 Mayıs haftası çerçevesinde arkadaşlarımızın bin 919 ünite kan toplama girişimleri vardı ve bu çalışmaları da büyük bir gayretle sürdürdüler. Temennimiz afetlerin yaşanmaması ama olduğu zaman da o yardım elini ve o sıcaklığı her zaman uzatacak olan kurumlarımızın da varlığını biliyoruz” dedi.

“VATANDAŞLARIMIZI BOSNA HERSEK’E YARDIMA DAVET EDİYORUM”

Samsun’da 29-30 Mayıs 2014 tarihlerinde Türk Kızılayı Samsun Şubesi’nin ev sahipliğinde yapılacak olan ‘Türk Kızılayı İlkyardım Eğitim Merkezleri 9. Koordinasyon Toplantısı’ hakkında bilgi veren Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, “Bizim de illerde başkanlarımız valilerimizdir. Toplantımız da 26 şubemiz ve çalışanlarının bulunduğu bir toplantı yapıyoruz. Bu konuda bilgi verdik. Kızılay olarak faaliyetlerimize devam ediyoruz. En son 2 olaya idrak ettik. Bir tanesi Manisa’nın Soma ilçesindeki 301 canımızı şehit verdiğimiz olayda özellikle İzmir ve etrafındaki şubelerimizin müdahalesinde başarılı bir sınav verdik. Diğeri de Bosna Hersek’te meydana gelen sel felaketinde Kızılay operasyonu hemen başlattı. Soma hadisesi ile paralel bir şekilde onu da yürüttük ve yürütmeye devam ediyoruz. Bosna Hersek operasyonumuz önümüzdeki günlerde aralıksız devam edecek. Çünkü zayiatın fazla olduğunu biliyoruz. Ben vatandaşlarımızı Kızılay vasıtası ile Bosna Hersek’e yardıma davet ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Aksoy ve Kızılay Genel Başkanı Akar birbirlerine hediye verdiler.

Etiketler: »

Share