logo

28 Temmuz 2016

Kinoa Nedir

kinoa3Kinoa eski çağlarda bulgur ve pirinç gibi kullanılan bir ıspanakgil türüdür. Bitkinin anavatanı Güney Amerika’nın And dağları olarak bilinmektedir. Bu bitki daha önce ki dönemlerde bir tahıl türü olarak kategorilendirilmiştir. Günümüzde ise pancargiller veya ıspanakgiller kategorisin de yer almaktadır. Kaynatılarak içilmesi yaygın olduğu için kinoa çayı olarak da isimlendirilmektedir. Bitkinin bazı tüketiciler kinoa ile zayıflayanlar tarafından pişirilerek pirinç gibide tüketildiği görülmektedir. Söz konusu bitki içerdiği yüksek besin değerleri ve protein ile az miktarda tüketilse dahi vücudun gerekli besin ihtiyaçlarını karşılar ve vücudu dinç tutar. İnternette karşımıza çıkan kinoa yorumlarında hareketle hasat döneminde ki bu bitkide etin besin değerlerine yakın besin değerleri bulunduğu bilinmektedir.

Doğanın bu bitkisi, çay olarak ve pişirilerek tüketilmesinin yanında birçok tarifte kullanılabilir ve çoğu damak zevklerine de hitap eden bir bitki türü olarak kinoa zayıflama nitelendirilebilmektedir. Fakat bu mucizevi bitki ile birlikte protein ve karbonhidrat değeri yüksek olan gıdaların tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Bakacak olursanız bitkinin ürünlerini tükettiğiniz öğünlerde besin değeri yüksek, tok tutucu gıdalar tüketmenize gerek kalmayacağı aşikardır. Bu artılarının yanında çok kolay temin edilebilecek bir bitkidir. Kinoa satın almak için yalnızca yakınızda bulunan bir aktara hatta bir hipermarkete gidip istemek yeterli olacaktır. Aldıktan sonra birçok şekilde tüketebilir, faydalarına ihtiyacınız olmasa dahi vücudunuzu dinç tutması için tüketebilir tariflerinizi tatlandırması için kullanabilirsiniz.

Bitkiyi aktarlarda veya hipermarketlerde bulamadığınız durumlarda ise internet üzerinden ürünü satan sitelere girerek kinoa sipariş edebilirsiniz. Bitkinin günümüzde üretimi ve piyasası olan üç çeşidi bulunmaktadır. Kırmızı, beyaz ve siya çeşitleri mevcuttur. Ülkemizde yeni yeni tanınan ve internet siteleri dışında piyasamıza yeni girmeye başlayan bitkinin en popüler türü beyaz olanıdır. Tok tutucu olmasının yanında birçok derde derman olmaktadır. Bu durumdan dolayı da NASA tarafından uzaya giderken alınacak üç gıda içinde bu bitki gösterilmektedir. 2013 yılında bitkinin besin değerleri ve faydaları keşfedildiğinde 2013 yılı Birleşmiş Milletler Bölge Ofisi tarafından ‘’ Kinoa Yılı’’ olarak ilan edilmiş olup faydalarını anlatmak amacı ile birçok tanıtımı yapılmıştır.

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?