logo


Kılıçdaroğlu’ndan ‘terör’ açıklaması

Kılıçdaroğlu'ndan 16 Yaşındaki Liselinin Tutuklanmasına İlk Tepki

Kılıçdaroğlu: 400 vekille terör çözülecekse biz desteğe hazırız.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, artan terör ve toplumsal çatışma olaylarına karşı sağ duyu çağrısı yaptı. Kılıçdaroğlu, “Terör örgütünün 30 yıldır yapamadığını yapıp onların değirmenine su taşımayın” dedi. Kılıçdaroğlu, terör örgütünün ağır silahları konuşlandırırken, yollara tonlarca bomba döşenirken ülkeyi kimin yönettiğini sordu. Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ı da eleştirdi ve “Buradan söz veriyorum, açık ve net, terörü bitireceksen o 400 milletvekilini ben tamamlayacağım. O annelerin feryadı kulaklarımda, babaların acıları yüreğimde. Üzülüyorum, yatamıyorum” dedi.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, düzenlediği basın toplantısında özetle şu mesajları verdi:

“BARIŞ SINAVINDAN GEÇİYORUZ”

Türkiye çetin bir toplumsal barış sınavından geçiyor. Bu sınavı iyi vermek zorundayız.

“PROVAKASYONA GELMEYİN”

Teröre elbette karşı çıkacağız, lanetleyeceğiz, ellerimizde bayraklarla sokaklara çıkacağız. Kim etnik kimlik, inanç, yaşam tarzı üzerinden siyaset yaparsa, onu bölücüdür. Bayrağınızı yüreğinizin üstünde taşıyın, ülkenizi sevin ama sakın ola ki provokasyonlara girmeyin.

“PKK’NIN DEĞİRMENİNE SU TAŞIMAKTIR”

Orası benim ülkem değil mi? Plaka üzerinden ayrıştırma yapılır mı? Bu ülkeyi bölmek için PKK’nın değirmenine su taşımaktır bu eylemler. Bir siyasi partiyi beğenmeyebilirsiniz ama yakıp yıkmak, terör örgütünün değirmenine su taşımak anlamına gelir. Terör örgütünün 30 yıldır yapamadığını yapıp onların değirmenine su taşımayın.

HDP’YE UYARI!

Bütün siyasi partilerin terör örgütleriyle aralarına net çizgi koymaları lazım, amasız, lakinsiz, fakatsız. Terör insanlık suçudur, nokta. Terörü lanetliyoruz, nokta. Bunları yaptığımız zaman biz, biz oluruz.

ERDOĞAN’A ELEŞTİRİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Hazmedilemeyen bazı durumlara rağmen operasyon yapmıyoruz” açıklamasına hatırlatan Kılıçdaroğlu, “O hazmedilemeyen durumlar neydi? Ne oldu da bunları hazmettiniz ve toplumu bugün ateş çemberinin içine soktunuz” diye sordu.

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Bu silah stoklamaları yapılırken neredeydiniz? Bizi kandırdı mi diyeceksiniz. Çocuk musunuz? Ülkeyi yönetiyorsunuz siz. Bu şehitlerin kanlarından kim sorumlu? Yoksa yönetimde ciddi bir boşluk ya da zafiyet mi var? Kendi vicdanına sor ve yanıtını ara”.

400 VEKİL ÇIKIŞI!

Bütün bunlara rağmen, hala 400 milletvekili arayışında olanlar var. 400 vekil olsaydı durum farklı olurdu. Buradan söz veriyorum, açık ve net, terörü bitireceksen o 400′ü ben tamamlayacağım. Buyur bitir kardeşim. Daha önce kredi açmıştık, istemedin. Hiçbir çocuğumuzun burnu kanasın istemiyorum.

“ÜZÜLÜYORUM, YATAMIYORUM”

O annelerin feryadı akşam yatarken kulaklarımda, babaların acıları yüreğimde. Üzülüyorum, emin olun rahat yatamıyorum. Bizim sorumluluğumuz var. Biz ülkeyi yönetmeye talibiz, karıştırmaya değil. Herkesin standardı yükselsin, ayrıştırma olmasın diye. Tam tersi bir sürecin içine Türkiye’yi soktular. Çok üzüntülüyüm. Ayakları yere basmayan siyasetçiler, bir sonraki seçimi düşünüp vatandaşını ateşin içine atanlar Türkiye’yi yönetemez. Dış politikanın ne olduğunu bilmeyenler Türkiye’yi yönetemez.

KRİTİK SORULAR

Kılıçdaroğlu, “Bu soruların yanıtını bilmeden bu sorunu çözemezsin” diyerek şu sorularını sıraladı:

-7 Haziran’dan sonra Türkiye neden böyle derin bir kaygı atmosferine sokuldu? Kaosu, gözyaşını, acıyı kişisel ikbali için topluma kim hangi gerekçeyle sundu?
-Doçka silahları, ağır silah savaş silahı. Yüzlercesi terör örgütü tarafından tepelere konuşlandırıldı. Kimin zamanında nasıl konuşlandırıldı? Oraya kamyon gitmez, hayvan sırtında gidiyor.

-Bu silahlar oraya konuşlanırken bu ülkeyi kim yönetiyordu? Bu ülkenin istihbarat örgütü neredeydi? 16 erimiz şehit olduktan sonra mı aklın başına geldi, oraya daha önce önlem almadın.

-1 ton, 2 ton bomba. Yolu kazıyorsunuz, yola döşüyorsunuz, üstünde asfalt var, asker ve polis giderken patlatılıyor. Bu bombalar oraya konulurken kim iktidardaydı?

-Heronlar, İHA’lar… 1 tonluk, 2 tonluk bombayı, doçka silahlarını tespit edemiyorsunuz. Siz nasıl hükümetsiniz diye soru sorma hakkın var.
-Terör örgütü mensupları, belli kentlerin belli merkezlerini kendi kontrollerini alıyorlar, kimlik kontrolü yapıyorlar. Bunlar yapılırken kim iktidardaydı?

Etiketler: » » »
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

8+3 = ?