logo


Kılıçdaroğlu, canlı yayında açıklamalarda bulunuyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Habertürk’te Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek programında soruları yanıtlıyor. Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine kayyım atanmasına tepki gösteren Kılıçdaroğlu, ”Bir belediye başkanı bir terör örgütüne parasal destek sağlıyorsa ve siz devlet olarak bunu saptayamıyorsanız, siz devlet değilsiniz” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Habertürk’te Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek programına konuk oldu.

Kemal Kılıçdaroğlu, Fatih Altaylı’nın ”31 Mart ve 23 Haziran’a dönmek istiyorum. Çok eleştiriliyorsunuz. Partide liderliğiniz tartışılıyordu. Ama bu seçim öncesi ‘Ben bütün büyük illeri alacağım’ dediniz. Bazıları güldü, hatta bazıları canlı yayında güldü. Ama siz haklı çıktınız. AK Part 1. parti çıktı ama siz büyük kentlerin hepsini aldınız. Siz bu seçimi bir zafer gibi mi görüyorsunuz yoksa menzil kazanma gibi mi görüyorsunuz?” sorusuna şu şekilde yanıt verdi:

”Bu seçimi bundan sonraki başarılarımızın önemli bir adımı olarak görüyorum. Türkiye iç politikada, dış politidaka çok sıkışmış vaziyette. Savrulan bir Türkiye var. AK Partililer de, MHP’liler de, işçisi, memuru, emeklisi bunun farkında. Herkesin dönüp dikkatle izlediği birisi olması lazım. Biz bu konularda samimi olarak her şeyimizi bir şekilde ifade ettik. Önümüzde bir yerel seçimler vardı. Bizim için önemliydi. Sadece Türkiye değil büyük kentler de iyi yönetilmiyordu. Halk iyi yönetime susamıştı. Çok iyi adaylar çıkardık. Yerel yönetimlerde deneyim kazanmış, başarı elde etmiş birisini büyükşehir belediye başkanı adayı gösterdik. Eskiden bazen popüler isimleri bulur, seçimlere katılırdık. Bunun fazla bir şey kattığı yoktu bize. Onlar belediye başkanı olduğu zaman 5 yıllık süreci öğrenmemk, adapte olmak, mevzuatı bilmekle geçiyordu. Şimdi bunu aşmış olduk. Burada yanıldığım, üzüldüğüm bi yer var o da Bursa. Bursa’yı alabilirdik, az bir puanla kaybettik. Bu bizim kabahatimiz. Biz orayı iyi yönetemedik. Bunu da rahatlıkla söylüyorum. Adayımız doğruydu ama biz orayı iyi yönetemedik. Sorun vardı. Dolayısıyla alabilirdik Bursa’yı, İstanbul’dan çok daha rahat alabilirdik, olmadı. Ama onun dışındaki illeri aldık. İstanbul’u vermek istemediler, doğrudur. YSK tarafından yasadışı karar verildi.”

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şu şekilde:

(Kayyım atamaları) Bir belediye başkanı bir terör örgütüne parasal destek sağlıyorsa ve siz devlet olarak bunu saptayamıyorsanız, siz devlet değilsiniz. Saptıyorsanız suç üstü yapacaksınız kardeşim.

Komik olan ne biliyor musunuz? Kanun teklifini AK Parti’den 2-3 milletvekili veriyor. Komisyonlarda soru soruluyor, teklifi veren milletvekili teklifin içinde ne olduğunu bilmiyor. Çünkü teklif Saray’da hazırlanıyor.

Dünyanın her ülkesinde, taslakları hazırlayan bürokratlardır. Çünkü sorunu yaşayanlar bürokratlardır.(Cumhuriyet)

Etiketler:
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

10+10 = ?