logo


06 Ekim 2016

Kıl çadırı neden popüler oldu?

kıl çadırÜlkemizin farklı bölgelerinden sık sık hayvan kılları toplanmaktadır. Hayvan kılları toplandıktan sonra iplik, yün, çul ve halı yapılabilir. Bunun yanı sıra genellikle son dönemlerin modası olan kıl çadırları yapılabilir. Osmanlı tarihinde insanlar barınma ihtiyaçlarını çadırlar içerisinde giderdiler. Otağ, oba, yörük, türkmen ve kıl çadırlarının kendilerine özgü özellikleri bulunuyor.

Kıl çadırı neden popüler oldu?

Genellikle doğa ve kamp  faaliyetleri ile ilgilenen insanlar yeni moda çadırları kullanmak yerine tarihimizi canlandırmayı daha çok tercih ediyor. Hayvan kıllarından üretilen çadırların özellikleri insanlar için daha mantıklı geliyor. Kafe ve restorant tarzı iş yerlerinde kıl çadırları kullanılıyor. Osmanlı tarihini canlandırmak ve hoş bir görüntü sergilemek adına işletmeciler kullanıyor.

Kıl çadırı nasıl yapılır? 

Ülkenin farklı bölgelerinden toplanan hayvan kılları çadır yapımında kullanılıyor. Hayvan kılları toplandıktan sonra kalite ve renk bakımından sınıflandırılıyor. Hayvan kılları kalite bakımından sınıflandırıldıktan sonra ip haline dönüştürülüyor. Kıllar ip halini aldıktan sonra dokuma işlemine tabii tutulduktan sonra çadır malzemesinde kullanılıyor.

Farklı model kıl çadırları bulunuyor mu?

Kıl çadırı üreticileri genellikle birkaç farklı kalıp üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Farklı kalıp üzerine çadırları ürettikten sonra renk bakımından ayrılıyor. Genellikle işletmecilerin isteğine göre özel üretim kıl çadırları üretiliyor. Model, ebat ve ölçü bakımından belirtilen çadırlar işletme tarafından titiz bir şekilde üretiliyor.

Kıl çadırının ne tür özellikleri bulunuyor?

Kıl çadırı yaz aylarında serin, kış aylarında ise soğuk geçirmediği için çok tercih ediliyor. Bunun yanı sıra çadırların etrafına yılan, akrep ve böcekler yaklaşmıyor. Bunun için dilediğiniz gibi  barınma faaliyetlerinizi kıl çadırı içerisinde yürütebilirsiniz.

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

1+3 = ?