logo


“Kıbrıs’ta barış dili kullanılmalı”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Meclis Başkanı Sibel Siber, Adadaki müzakere sürecinin olumlu sonuçlanmasını ve yarım asırdır devam eden Kıbrıs sorunun artık bitmesini istediklerini söyleyerek ‘Kıbrıs’ta barış dili kullanılmalı’ dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Ankara’da bulunan Siber, AA muhabirine Adadaki çözüm sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Adaya yaptığı ziyareti ‘çözüm adına son derece olumlu’ olarak nitelendiren Siber, iki tarafın da motive edici açıklamalar yaptığını söyledi.

Siber, artık Kıbrıs’ta Türk ve Rum kesimi temsilcilerinin 15 günde bir görüşmesinin gündemde olduğunu belirterek, ‘Maraş konusunda ise Biden somut ve net bir açıklama yapmadı ancak ‘iki liderin Maraş konusunda varacakları uzlaşmanın ABD tarafından destekleneceğini’ söyledi’ ifadesini kullandı.

‘Uluslararası toplumun çözüm adına kataliz görevi üstlenebileceğini’ belirten Siber, ‘Ama çözüme ulaşacak olan her iki toplumun liderleridir. Tarafların birbirine olan güveninin artması çözüm yolunda en güçlü motivasyon olacaktır’ diye konuştu.

‘Petrol, gaz ve suyun çözüm yönünde olumlu etkileri olacaktır’

Sibel Siber, Akdeniz’deki doğalgazla birlikte düşünüldüğünde, bir çözüm olması halinde Kıbrıs’ın bölgenin lideri olabileceği değerlendirmelerine ilişkin olarak, enerji kaynaklarının hesaba katılmaması halinde bile olası bir barışın bölge devletlerine son derece büyük katkı sağlayacağını savundu. 

Bölgedeki enerjinin Avrupa’ya taşınması konusunda Türkiye üzerinden yapılacak bir ihracatın en rantabl yol olacağına dikkati çeken Siber, ‘Bir de su konusu var. Türkiye’den adamıza gelecek suyun ‘barış suyu’ olması yönünde açıklamalar oldu. Güneyin de bu suyu kullanması halinde petrol, gaz ve suyun çözüm yönünde olumlu etkileri olacaktır’ ifadelerini kullandı.

‘Kayıplar yarım asırlık bir acıdır’

BM İşkence’ye Karşı Komitesi’nin, Güney Kıbrıs Rum yönetimine, Kıbrıslı Türk kayıpların yakınlarının mağduriyetlerinin giderilmesi için tazminat ödenmesi tavsiyesinde bulunmasını da değerlendiren Siber, ‘Kayıplar yarım asırlık bir acıdır’ dedi.

Siber, Kıbrıs’ta kazılan kuyularda kırk yıl öncesine ait kemiklerin bulunduğunun altını çizerek, ‘Maddi tazminat bir dereceye kadar tatmin edici olabilir. Bunun travması çok büyük. Manevi rahatlamanın sağlanması lazım. Bu da ancak o kemiklerin bulunmasıyla olur’ şeklinde konuştu.

BM’nin kemiklerin bulunması yönünde çalışmalarını devam ettirdiğini hatırlatan Siber, Rum kesiminin ise BM’nin bu çağrısına olumlu yanıt vermesini beklediğini söyledi.

‘Ortak acıların anlayışla karşılanması gerek’

KKTC Meclis Başkanı Siber, karşılıklı acıların anlaşılması ve affedilmesi sürecinin iki toplum tarafından da yaşanılmasının önemine değinerek, şu ifadeleri kullandı:

‘Aksi takdirde çözüm sağlansa da barış sağlanmış olmaz. İki toplumun barışması için karşılıklı affedici olunması, ortak acıların anlayışla karşılanması ve empati kurulması gerek. Bunu bekliyoruz. Güven arttırıcı önlemler derken de aslında toplumların birbirine güvenini arttırıcı önlemleri kastediyoruz. Kıbrıs Türk toplumu olarak bizler uluslararası toplumun bir parçası olmamanın dezavantajlarını yaşarken böyle küçük küçük adımlar, örneğin bir spor aktivitesine katılmaya engel çıkarılmaması Rumlar tarafından yapılabilecek en güzel güven arttırıcı önlemdir.’

Siber, süreç boyunca medya önünde konuşanların çok dikkatli olması gerektiği uyarısında bulunarak, ‘Kıbrıs’ta barış dili kullanılmalı’ dedi. ‘Devam eden sürecin olumlu sonuçlanmasını ve yarım asırdır devam eden Kıbrıs sorunun artık bitmesini istiyoruz’ diyen Siber, ‘Kıbrıs’ı tamamlayan ‘sorun’ sözcüğüdür ama Kıbrıs’ı tamamlayan sözcük ‘güzellik’ olmalı. Güzel Adamızı tanımlayan da barış olmalı’ diye konuştu.

Etiketler: » » »

Share