logo


18 Temmuz 2017

Kıble Yönü Bulmak Artık Kolay

Namaz kılmak için bilinmesi gereken en önemli noktalardan biri kıbledir. Bildiğiniz gibi doğru ve tam anlamıyla bir namaz için kıbleye dönmemiz gerekmektedir. Peki cami yoksa ve siz yönünüzü bulamayacak kadar farklı noktalarda iseniz, o zaman ne yapmalısınız? Tabii ki de burada anlattığımız pusula ile kıble bulma yöntemlerini denemelisiniz. Böylece kıble yönünü en iyi şekilde bulabilir ve doğru bir ibadet gerçekleştirmiş olabilirsiniz. Ayrıca yönünüzü de bilmiş ve ona göre hareket etmiş olabilirsiniz. Peki ama kıble yönü pusula ile nasıl bulunur? Pusula bu konuda nasıl kullanılır? Eğer daha fazlasını merak ediyorsanız, hemen bu siteyi ziyaret edebilir ya da yazımızın devamında yer alan açıklamayı okuyabilirsiniz.

İstanbul Kıble Yönünü Bulma

Bildiğiniz gibi birçok farklı ilde kıble yönü farklıdır. Bu nedenle kıblenin yönünü bulmak da çoğu zaman zorlaşabilir. Pusula ile bulunabildiği gibi saatler ile de bulunabilmektedir. Peki ama bunun için ne yapabilirsiniz? Kesinlikle İstanbul kıble yönü bulmak için burayı ziyaret edebilirsiniz. Burada sizin için farklı bilgilendirmelerin bulunduğunu söylemeliyiz. Artık istediğiniz gibi yönünüzü bulabileceksiniz. Pusula ile bulmak için önce elimizde bulunan pusulayı yatay durumda iken düz bir zemine koymalısınız. Ardından bulunan ibrenin dönüşü durana kadar beklenir. Daha sonrasında iğnenin renkli ucuna bakmalısınız. Bu uç kuzeyi gösterecektir. Eğer ki önünüzü kuzeye çevirirseniz, arkanız güney, sağınız doğu ve solunuz batı olacaktır.

Kıble Bulmanın Kolay Yolları

Öncelikli olarak söylemeliyiz ki kıble bulmanın pek çok farklı yolu bulunmaktadır. Tam anlamıyla hepsi denenebilir. Eğer isterseniz hemen buraya girebilir ve İstanbul ile birlikte pek çok farklı büyük ilin kıblesini buldurabilirsiniz. Google haritalar ile bulunduğunuz noktaya kadar yaklaşılır. Böylece kıble tayini yapılır ve size en doğru yön verilir. Ayrıca söylemeliyiz ki haritayı düz bir zemine koyabilir ve üzerine pusulayı yerleştirebilirsiniz. Daha sonrasında haritanın kenar çizgisi ile pusulanın ibresi paralel oluncaya kadar, yani aynı yöne bakana kadar çevrilir. Tüm bu yöntemler kıble bulmak için kullanılabilir. Tabii eğer ki siz daha net ve daha doğru bir yön bulma istiyorsanız, burası sizin için ideal olacaktır. Kesinlikle sizin için en doğru nokta tayin edilmiş olacaktır.

Etiketler: »

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?