logo


“Kemik iliği bankası” ne zaman hayata geçecek?

haberkemikiliğibankası633Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, 2014 yılının başlarında “Tür Kök Projesi” ile Türkiye’nin en büyük kemik iliği bankasının hayata geçirileceğini söyledi.

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü ve Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi’nce (BKM) “Kadavra Kaynaklı Donör Temininde Karşılaşılan Sorunlara” adı altında eğitim toplantısı düzenledi.

Samsun Gazi Devlet Hastanesi’nde düzenlenen toplantıya İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal’ın yanı sıra, İl Sağlık Müdürlüğü Şube Müdürü Hasan Ergani, Gazi Devlet Hastanesi Yöneticisi Dr. Yılmaz Dündar, Samsun BKM Sorumlusu Dr. Mehmet Kazak, hastane yoğun bakım ve acil sorumlu hekimleri ve çalışanları katıldı.

Eğitimde Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Anestezi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ahmet Dilek katılımcılara, yoğun bakım süreci ve özellikle beyin ölümü tanısı hakkında bilgi verdi. Ayrıca organ nakli bekleyen hastaların durumlarını dile getiren Dilek, bu vesileyle organ bağışı ve naklinin hayat kurtaran bir eylem olduğu vurguladı.

Bu yılın başından itibaren Tür Kök Projesi’ni hayata geçireceklerinin altını çizen İl Sağlık Müdürü Dr.Yusuf Köksal, “Bu hafta içi projenin bir ayağı olan Türk Kızılayı ile Sağlık Bakanlığımız protokol imzalayacak. Kızılay’a kan bağışında bulunan vatandaşlarımıza ’ilik bağışında bulunmak ister misiniz?’ diye sorulacak ve ilik bağışında bulunmak isteyen vatandaşların bilgileri ilgili merkezlere nakledilecek. İnanıyorum ki bu anlamda doku tiplemesinde önemli bir mesafe kat edilecek. Tür Kök Projesi ile Türkiye’nin en büyük kemik iliği bankası hayata geçirilmiş olacak organ bağışı ve naklinin artmasına yönelik her türlü desteklerini sürdüreceklerini bir kez daha dile getirmişlerdir” dedi.

Etiketler:

Share