logo


Kavurucu sıcaklar Türkiye’de!

sıcaklar

Avrupa’yı kavuran sıcak hava dalgası Türkiye’ye ulaştı. Uzmanlar 3 gün sürecek aşırı sıcaklar konusunda vatandaşları uyardı.

Haftalardır Avrupa’yı etkisi altına alan ve Avrupalılar’a zor günler yaşatan sıcak hava dalgası bugünden itibaren Türkiye üzerine ulaştı. Özellikle önümüzdeki 3 gün boyunca Marmara Bölgesi’nde ortalama sıcaklık değerleri 30 derecenin üzerinde olacak. Güney ve doğu illerimizde ise sıcaklıklar 40 derecenin üstünde olacak.

Habertürk’e konuşan İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, bugün ve yarından itibaren Türkiye’de sıcaklıkların artacağını ve mevsim normallerinin üzerinde seyredeceğini belirterek “Sıcaklıkların 3 gün süreceğini tahmin ediyoruz. Ancak Almanya’da veya Avrupa’nın diğer ülkelerinde görülen sıcaklıklar kadar olacağını sanmıyoruz. Dünyanın her yerinde her gün meteorolojik rekorlar kırılır, normal olmayan kitlesel ölümlerin yaşanması. Hindistan’da bunu gördük. Ülke olarak sıcak hava dalgalarına hazırlıklı değiliz. Kışın don, kar, aşırı soğuk gibi hava olaylarına karşı nasıl önlem alınıyorsa, sıcak hava dalgalarına karşı da önlemler alınmalı. Sıcaklık Türkiye’de de ölümlere neden olabilir. Yaşlılar, kronik ve kalıcı rahatsızlığı olan hastalar dikkat etmeli” dedi.

Etiketler: » » » » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

6+10 = ?