logo


24 Aralık 2015

Karabulut ailesinin avukatından çarpıcı açıklamalar

Karabulut ailesinin avukatından çarpıcı açıklamalar

Rezan Epözdemir: Cem Garipoğlu’nun öldüğüne eşimi bile ikna edemedim.

2009 yılında hunharca öldürülen Münevver Karabulut ve 2015 yılında Mersin’de katledilen Özgecan Aslan’ın ailelerinin avukatı Rezan Epözdemir, Türkiye’deki hukuk sistemi ve anlayışına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

rezan-epozdemir

“EŞİMİ BİLE İNANDIRAMADIM”

Gediz Üniversitesi’ndeki “Hukukta Kariyer Günleri” isimli programda öğrencilere konuşan Epözdemir, Karabulut cinayetinden aldığı hapis cezasını çekerken intihar eden Cem Garipoğlu ile ilgili bir soru üzerine, “Ben öldüğüne ikna oldum. Tüm deliller intihar ettiğini ortaya koyuyor ancak eşimi bile ikna edemedim, ‘Ölmedi değil mi?’ diyor. İnsanlar cezaevinden kaçtığını, hayatta olduğunu düşünüyor. Ne yazık ki geldiğimiz nokta bu. Bir hukukçu olarak bu durum karşısında üzülüyorum.” dedi.

Kadın cinayetlerinde, sosyal sorumluluk kapsamında mağdur aile vekilliği yapan Avukat Epözdemir, bu acı olayların önüne geçilememesinin en önemli sebeplerinden biri olarak ceza indirimlerini gösterdi.

munevver-karabulut

SAYGIN TUTUM İNDİRİMİ İSYANI!

Rezan Epözdemir, şunları kaydetti: “Yürürlükteki mevzuatımızda hiçbir sıkıntı yok. Canavarca, hunharca, kan gütme veya tasarlama suretiyle cinayetin Ceza Kanunumuz’daki karşılığı ağırlaştırılmış müebbet. 15 günde bir yakınlarınla görüşüyorsun, günde 1 saat havalandırma boşluğuna çıkabiliyorsun ve tek kişilik hücrede kalıyorsun. Bundan daha ağır ceza yok. Sorunumuz ise cezanın bireyselleştirilerek uygulanmasında. Burada sancılı iki husus var. Birincisi haksız tahrik indirimi, diğeri de takdirî indirim. ‘İzlediğim açık bir filmde eşime benzettim, öldürdüm.’ diyene, ‘Kıskandım.’ diyene, ‘Erkekliğime laf söyledi.’ diyene tahrik indirimi uygulanıyor, kanunun amacı dışına çıkılıyor. Hiçbir yerde böyle bir şey yok. Failin geçmişi, sosyal ilişkileri, yargılama sırasındaki davranışları da takdirî indirim sebebi olabiliyor. Adam mahkemeyi yanıltmış, yalan söylemiş, son celseye güzel bir kıyafetle gelip düğme ilikleyerek, ‘Pişmanım.’ diyor, cezası indiriliyor. Bir cinayet sanığını, sırf son celsede kravat takıp düğme ilikledi diye ağırlaştırılmış müebbet yerine 6 yıl cezaevinde tutup salıverirseniz kamu vicdanını rahatsız edersiniz, adalet de tecelli etmez.”

Etiketler: » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

6+6 = ?