logo


Kar yağışı ne kadar devam edecek?

kar-yagisi-ne-zaman-basliyor--5133180Yurtta kar yağışı etkili oluyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de yağışla ilgili açıklama yaptı. Meteorolojinin son tahminlerine göre ise hava sıcaklığı kuzeybatı kesimlerde 8 ila 14 derece düşecek.

Yurt genelinde etkili olan kar yağışı beraberinde öğrencilere de tatili getirdi.

Bursa’nın Uludağ’ın eteklerindeki Büyükorhan ve Harmancık ilçelerindeki yoğun kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Kar yağışının artması nedeniyle ilçedeki ilk ve orta dereceli okullar bugün öğleden sonra ve yarın tatil edildi.

Kar yağışı nedeniyle Büyükorhan’a bağlı 30, Harmancık’a bağlı 15 köy yolu da ulaşıma kapandı. Köy yollarının ulaşıma açılması için ekiplerin çalışmaları devam ediyor.

ESKİŞEHİR’ DE OKULLARA KAR TATİLİ

Eskişehir’de ilk ve orta dereceli okullar yoğun kar yağışı nedeniyle bugün öğleden sonra ve yarın tatil edildi. Valilikten yapılan açıklamada yoğun kar yağışı nedeniyle Eskişehir’deki ilk ve orta dereceli okulların bugün öğleden sonra ile yarın tatil edildiği belirtilerek şöyle denildi:

“Bölgemizde görülen yoğun kar yağışı nedeniyle 30 Aralık 2014 Salı günü saat 14.00’den sonra ve 31 Aralık 2014 Çarşamba günü tam gün olmak üzere eğitim ve öğretime, 2 Ocak 2015 Cuma gününe kadar ara verilmiştir. Bu doğrultuda, Başbakanlığın 2002/58 Sayılı Genelgesi gereği, olumsuz hava koşulları nedeniyle valiliklerce okulların tatil edilmesi halinde aynı bölgedeki kamu görevlisi engelliler, ayrıca bir talimat ve talebe gerek kalmadan, belirlenen tatil süresince izinli sayılacaktır.”

İSTANBUL’DA BELEDİYE’DEN AÇIKLAMA

İBB’den yapılan açıklama ise şöyle:

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM meteoroloji biriminin İstanbul’u dün akşam saatlerinde etkisi altına alan soğuk hava ve hafif kar yağışının öğle saatlerine kadar devam edeceği tahmin ediliyor. Yağışın Anadolu yakasında etkili olacağı belirtildi. İstanbul genelinde rüzgarın hızı saatte 70 km’ye ulaştı.Yol Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı kötü hava koşuyllayrı müc ade ekipleri sabaha kadar muhtemel olumsuzluklara karşı hazır bekletildi. Gece boyu hafif olarak yağan kar, Kartal, Şile Hadımköy, Beylikdüzü Beykoz , Çatalca’nın yüksek kesimlerinde etkili oldu. Dün gece 1605 personel 820 araç ana arter ve meydanlarda görev yaptı.
Buzlanmaya karşı 742 ton tuz kullanıldı. Fırtına nedeniyle 8 ağaç devrildi. 7 binanın çatısı uçtu. Çok sayıda tabela ve reklam panosu hasar gördü.

ÇARŞAMBAYA KADAR ARA ARA YAĞACAK

Meteorolojinin tahminlerine göre ise kuvvetli poyrazla birlikte karla karışık yağmur ve karın günboyu sürmesi bekleniyor.
İstanbul’daki kar yağışının, Çarşamba günü öğle saatlerinden itibaren tekrar karla karışık yağmura dönüşmesi bekleniyor. Bugün görülecek kar yağışları, kuvvetli poyraz ayrıca Çanakkale, Bursa, Balıkesir, Yalova, Kocaeli Sakarya hattını da etkileyecek.

BU İLÇEDE OKULLAR TATİL EDİLDİ

Bursa’nın Büyükorhan İlçesi’ndeki ilk ve orta dereceli okullar yoğun kar yağışı nedeniyle bugün öğleden sonra ve yarın tatil edildi. İlçeye bağlı 30 köy yolu da ulaşıma kapandı.

METEOROLOJİNİN SON TAHMİNLERİ

Yapılan son değerlendirmelere göre; bütün bölgelerimizin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Anadolu’nun batısı, Yozgat, Giresun, Trabzon, Rize, Erzurum, Bingöl, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevreleri ile Artvin’in kıyı kesiminin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Marmara’nın güney ve doğusu, Ege’nin kuzey ve kıyı kesimleri, Batı Karadeniz, Denizli, Uşak, Eskişehir, Samsun, Amasya, Ankara’nın kuzey ilçeleri ile Antalya’nın doğusunda kuvvetli olması beklenen yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Marmara, Kuzey Ege, Batı Karadeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ile Amasya, Samsun, Tunceli, Erzincan, Erzurum ve Bingöl çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

kar
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığının kuzeybatı kesimlerde 8 ila 14 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. Rüzgar, genellikle güney ve güneybatı yönlerden, kuzeybatı kesimler ile Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında kuzey ve doğu yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Batı Karadeniz kıyıları, İç Anadolu’nun güney ve doğusu ile Göller Yöresi’nde yer yer kuvvetli (30-60 km/s) olarak, Güney Ege kıyıları ile Batı Akdeniz kıyılarında kısa süreli fırtına (50-70 km/s), Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında fırtına (60-90 km/s) şeklinde esmesi bekleniyor.

BOLU DAĞI’NDA DA ETKİLİ OLUYOR

TEM Otoyolu ve D-100 karayolunun Bolu Dağı kesiminde yoğun kar yağışı etkili oluyor. Bölgede dün akşam başlayan ve aralıklarla devam eden yağış nedeniyle Bolu Dağı’nda kar kalınlığı 8 santimetreye ulaştı. Yağış özellikle D-100 karayolunun Bakacak, Karanlıkdere, Seymenler ve Abant Kavşağı, TEM Otoyolu’nun viyadükler ve Bolu Dağı Tüneli kesimi, Düzce’de ise Topuk Yaylası mevkisinde sürüyor. Karayolları ekiplerinin karla mücadele çalışması yaptığı güzergahlarda, trafik ekipleri de sürücüleri dikkatli olması ve aşırı hız yapmaması konusunda uyarıyor. Bolu ve Düzce kent merkezlerinde ise kar kalınlığının 5 santimetreye ulaşması günlük yaşamı olumsuz etkiliyor.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

2+10 = ?