logo

Kantin değil lüks restoran!

kantin-icYeni eğitim öğretim yılıyla birlikte, kantinlerdeki fiyat artışı velilerin cebini yakarken öğrenciler arasındaki sınıf farklılıklarını ortaya çıkarıyor.

Okulların belirlediği yüksek kayıt ücretleri ve ailelerin tepkilerin ardından çocuğunu bir okula güç bela kaydettiren veliler bu kez de kantin fiyatlarından şikayetçi.
Suyun 1 liradan 3 liraya, tostun 3 liradan 5 liraya kadar çıktığı restoranlarla yarışır hâle gelen okul kantinleri velilerin ceplerini yakmaya devam ediyor.
Konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan İstanbul Kantinciler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Osmanoğlu; fiyat artışının kantinde çalışan personelden, kantin kirasına kadar değerlendirildiğini ve merdiven altı ürün satışlarının engellenmek amacıyla fiyatların bu şekilde belirlendiğini ifade etti. Fiyatların normal olduğunu ifade eden Osmanoğlu, gelir durumu düşük olan aileler de değerlendiriliyor dedi.
Veliler Kantinciler Odası’na başvurabilir!
İşletmede fiyatlarla ilgili herhangi bir istismarın söz konusu olamayacağını olduğunda ise kantin işletmecisinin görevine son verileceğine kadar giden bir süreç olduğunu bildiren Osmanoğlu, bu durumlarla karşılaşan velilerin Kantinciler Odası’na şikayette bulunabileceğini kaydetti.

‘Eğitimde Fırsat Eşitliği kuralını bozuyor’
Fırsat eşitliği konusunu düşündüren bu fiyat artışları ile ilgili Eğitim-Sen İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Hüseyin Tosu ise, eğitimde fırsat eşitliği kuralının bu tip fiyatlandırmalarla bozulduğunu ve gelir düzeyi düşük olan ailelerin çocuklarının ihtiyaçlarına dikkate alınmadığını ifade etti. Belirlenen fiyatların da sendikalar ,demokratik kitle örgütü temsilcileri,esnaf odaları,kantinciler odası temsilcileri,veli temsilcileri ve yerel yönetim temsilcisi ve milli eğitim bakanlığı temsilcilerinin içinde olduğu komisyonlar tarafından değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Tosu, sendikaların Milli Eğitim Bakanlığı Temsilcileri ile görüşme yaptığını ancak işbirliğine açık olunmadığını ifade etti.

‘Herşey müdürle, kantincinin inisiyatifinde’
Aileleri, çocukları asıl ilgilendiren ise, kantinlerdeki satış fiyatları olduğunun altını çizen Aktif Eğitim Sen Yönetim Kurulu Başkanı Osman Bahçe, fiyatların belirlenmesinde bağlayıcı unsurun olmadığını da sözlerine ekledi. Ayrıca Bahçe ‘Kantin satış fiyatlarının müdür yardımcısı, bir öğretmen, okul aile birliğinden bir temsilci ve bir de öğrenci temsilcisinden oluşan Kantin Denetleme Komisyonu oluşturuluyor. Fiyatları da bunlar belirliyor gibi görünüyor. Ama işin esası, her şey müdürle kantin işletmecisinin insiyatifine kalıyor.’ dedi. MEB’in ciddi bir düzenleme yapmadığına dikkat çeken Bahçe artık bu sorunun görmezden gelinmemesi gerektiğini sözlerine ekleyerek: ‘Okul kantinleri serbest piyasa koşullarına terk edilemeyecek bir alandır. Bakanlık, keyfi uygulamaları ortadan kaldıracak esaslar ve herkesi kapsayacak standartlar belirlenmeli ve uygulanmalıdır. İşletmeler, yüksek bedeller ödeyip aldıkları kantinlerin fiyatlarını çıkarmak için öğrenciye pahalı yiyecek içecek satamamalı.’ dedi.

‘Fiyatlar yarıya düşürülebilir’
Eğitim Bir Sen Bakırköy İlçe Başkanı Acem Yıldırım ise; fiyatları yüksek bulduğunu ifade ederek maliyetlerin azalması halinde yüzde ellilik bir düşüş elde edilebileceğine işaret ederek: ‘Dışardan daha avantajlı fiyatlar belirlenmesi gerekir. Örneğin markette 0,25 kuruşa satılan su okul kantinlerinde 0,75 kuruş olmamalı.’ dedi. Yine kantin fiyatlarının belirlenmesinde eğitim paydaşlarının tümünün görüşünün alınmasına dikkat çeken Yıldırım; eğitimin önündeki tüm engellerin kaldırılması gerekliliğinin altını çizdi.

Etiketler: » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?