logo


Kansere de karşı baş ağrısına da…

kiraz

Yazın habercisi meyvelerden kirazın vakti geliyor. Kiraz yazın en güzel, en lezzetli en meyveler arasındadır ama yararları bu özelliklerinin önüne geçecek denli çok…

Yazın en güzel habercilerinden biri olan kirazı pazar tezgahlarında ya da manavlarda küçük tepecikler halinde görmeye başladığımda hala çocuklar gibi sevinirim. Eskiden olduğu gibi kulağıma küpe yapmasam da. Kiraz biraz da çekirdek gibidir, bir kez yemeğe başladığınızda gerisi gelir, bir bakmışsınız koca bir kase bir anda boşalmış….
Kiraz doğanın en estetik meyvelerinden biri rengi ve şekliyle, lezzeti de öyle. Tadından, sululuğuna her şeyi dozundadır. Biraz da bu yüzden insan ne kadar çok yediğinin farkına varmaz. Ancak bir C vitamini, kalsiyum, potasyum, fosfor ve flavonoidler yönünden zengin bir meyve olan kirazın faydaları lezzetinden da fazla.
Yapılan bilimsel araştırmalara göre kanser hücrelerini etkisiz hale getiren ‘elajik asit’ adlı bir madde içeriyor. Gut hastalığına neden olan ürik asit yüksekliğini düşürüyor. Baş ağrısını azaltıyor, mide spazmlarını önlüyor, kabızlığı gideriyor.
Çocukluğumuzda çok yiyince yeter artık kiraz sapı gibi olursun derdi büyükler.
Onun da bir nedeni varmış! Kirazın yararı sadece meyvesine özgü değil. Sapı da kuvvetli bir idrar söktürücü ve ödem çözücü etkiye sahip.
Umarız bu yıl kirazlar bol olur. Organik, doğal ya da tarımsal ilaç çok az kullanılmış kirazlara ulaşmak dileğiyle…

Etiketler: » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

2+4 = ?