logo


18 Mart 2016

Kanlı Ay Tutulması nedir?

Kanlı Ay Tutulması nedir

23 Mart Çarşamba günü Kanlı Ay Tutulması var. Peki nedir Kanlı Ay Tutulması ve neden olur ve nelere sebebiyet verir?

23 Mart Çarşamba günü Terazi burcunun 3. Derecesi’nde bir Ay Tutulması meydana gelecek. Bu tutulmaya “Kanlı” Ay Tutulması denmekte.

İlk etapta kulağa çok korkunç gibi gelse de aslında tutulmanın kanlı olmasının temel sebebi Güneş ışınlarının atmosferden geçerken dalga boylarına göre renk değiştirmesi. Şimdi bu konuyu daha detaylı bir şekilde açmadan önce tutulmaların ne olduğundan bahsedelim.

O SENEYLE İLGİLİ BİLGİ VERİR
Her sene gökyüzünde Güneş ve Ay tutulmaları meydana gelir. Astrolojik olarak bu tutulmalar o senenin genel meydana gelebilecek olayların teması hakkında biz astrologlara bilgi verir. Tutulmalarda Güneş – Dünya ve Ay aynı hizaya gelir. Bu hizalanma aslında her ay meydana gelir ama her ay bir tutulma olmaz. Bunun da sebebi Dünya’nın yörüngesi ile – ki buna ekliptik diyoruz- Ay’ın yörüngesinin çakışmamasıdır. Eğer çakışırsa tutulma meydana gelir. Astrolojik olarak da Dünya ve Ay’ın yörüngelerinin çakıştığı noktalar Kuzey ve Güney Ay Düğümleri’dir. Ay düğümleri, karmik, kadersel konuları ifade eder. Hatta doğum haritalarımızda bulunan Ay Düğümleri de, bizim yaşam geliş amacımız, konfor alanlarımız ve geliştirilmesi gereken yönlerimiz hakkında bizlere detaylı bilgiler verirler.

Kanlı Ay Tutulması nedir1

İşte bu bahsettiğim hizalanma ve yörünge çakışmasında, Güneş ile Dünya’nın arasına Ay girerse Güneş Tutulması; Güneş ile Ay arasına Dünya girerse Ay Tutulması meydana gelir. Güneş ışınları atmosferden geçerken kısa dalga boyları mavi renkte ışık dağılımı gösterir ki bazen Mavi Yeni Ay veya Mavi Dolunay meydana gelir. Uzun dalga boyunda ki kırmızı ışık atmosferde dağılmadan ilerler. Bu yüzden de aslında gün içinde gökyüzünü masmavi görürken gün doğarken ve batarken kızıla çalan bir renge bürünür. Tutulma esnasında da Ay’ı bu kızıl dalga boyları aydınlattığından dolayı kızıla çalan- kırmızı- kan renginde bir renkte görürüz. Bu yüzden de “Kanlı Ay Tutulması” denir.

Kanlı Ay Tutulmaları’nın meydana geldiği dönemlerde illa bir felaket senaryosu olmak zorunda değil. Eğer böyle bir varsayım doğru olsaydı tüm dünyada ardı sıra felaketler zinciri meydana gelmesi gerekirdi. Tutulmalarının etkileri özellikle küresel bazda, hem tutulma esnasında etkin olan gezegenin semboliği hem de ülkeler bazında, o ülkenin doğum haritasında önemli bir noktaya düşüyorsa o sembolik çalışmaya başlar. Terazi burcunda ki bu tutulma, Türkiye haritasında Terazi burcunda yer alan Mars’ın üzerinde meydana geldiği için Mars semboliği etkin bir şekilde çalışmaya başladı. Savaşlar, patlamalar, askeri hareketler, panik yaratan durumlar, gerginlikler, kavgalar şeklinde.

Kaynak:Sözcü

Etiketler: » » » »
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

6+6 = ?