logo

24 Ekim 2014

Kanada Konsolosluğu’nda ‘şüpheli zarf’ alarmı

image4. Levent’teki Tekfen Tower binasında bulunan Kanada’nın İstanbul Başkonsolosluğu’nda açılan bir zarftan çıkan sarı toz paniğe yol açtı. Benzer zarflar Belçika ve Alman Başonsolosluğu’nda da bulundu.

Almanya, Kanada ve Belçika Başkonsolosluklarına içinde sarı renkli toz bulunan zarf yollandı. İlk olarak zarftan çıkan sarı tozu gören Kanada Başkonsolosluğu yetkilileri polisten yardım istedi. Gelen polisler olay yerinde güvenlik önlemi aldı. Olay yeri inceleme ve uzman polisler konsolosluğa sevk edildi.

Olay yerine gelen bir sağlık ekibi çalışanları da maske ve önlük giyerek tedbir aldı. Kısa bir süre sonra Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekipleri geldi. AFAD ekipleri özel elbise ve botlarını giyip yanlarına gaz maskeleri ve teçhizatlarını alarak binaya girdi. Ekipler inceleme başlattı. Bu arada bir konsolosluk yetkilisi de binaya geldi.

BELÇİKA VE ALMAN KONSOLOSLUKLARINDA DA ‘ŞÜPHELİ ZARF’ ALARMI

Kanada’nın İstanbul Başkonsolosluğu’na gelen ve içinden sarı renkte bir toz maddesi çıkan zarf alarma neden olurken, benzer olaylar Belçika’nın ve Almanya’nın İstanbul başkonsoloslukarında da yaşandı. Olayın ardından her iki konsoloslukta geniş güvenlik önlemleri alındı.

Beyoğlu Sıraselviler Caddesi 39 numarada bulunan Belçika’nın İstanbul Başkonsolosluğu’na sabah saatlerinde içinde sarı toz bulunan bir zarf geldi. Kim tarafından gönderildiği bilinmeyen zarf alarma neden oldu. Konsolosluğa gelen polis ekipleri güvenlik kameralarını incelemeye alırken, çalışanlar dışarı çıkarıldı. Alarma neden olan sarı renkteki tozun ne olduğu ise yapılacak incelemelerden sonra belli olacak.

Son olarak Gümüşsuyu İnönü Caddesi’nde bulunan Alman Başkonsolosluğu’na gelen şüpheli zarf alarma neden oldu. Konsolosluk binası önüne güvenlik şeridi çeken polis, binayı tahliye etti. Her 3 konsoloslukta da incelemeler devam ediyor.

AFAD’DAN İLK AÇIKLAMA

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Kanada’nın İstanbul Başkonsolosluğu’nda açılan bir zarfla ilgili, “Başkonsolosluktan alınan bilgiye göre zarfı açan 1 kişi doğrudan, aynı ortamda bulunan 6 kişi ise dolaylı olarak maddeye maruz kaldı. İstanbul İl AFAD KBRN ekibince alınan numunelerin güvenliği sağlandı ve Ankara’da Hıfzıssıhha laboratuvarlarında incelenmek üzere Sağlık Bakanlığı ekiplerine teslim edildi” bilgisini verdi.

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamada, Kanada’nın İstanbul Başkonsolosluğu’nda açılan bir zarfın içinden sarı renkte toz maddesi çıkması üzerine AFAD Kimyasal, Biyolojik, Radyoloji ve Nükleer (KBRN) ekiplerinin hızla olaya müdahale ettiği belirtildi. KBRN ilk müdahale ekiplerinin olay yerine intikali sırasında, AFAD Merkez KBRN Ekibi koordinasyonu sağlayarak konsolosluk yetkililerine alınması gereken ilk tedbirler hakkında bilgi verdiği vurgulanan açıklamada, olay yerine ulaşan İstanbul İl AFAD KBRN ekiplerinin, şüpheli zarfı prosedürlerine uygun olarak gerekli işlemlere tabi tuttuğu ifade edildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Zarfın açıldığı odanın havalandırma sistemi kapatılarak maddeyle temasa geçmiş olabilecek kişilerin kattan ayrılmamaları sağlandı, çapraz kontaminasyon engellendi. Başkonsolosluktan alınan bilgiye göre zarfı açan 1 kişi doğrudan, aynı ortamda bulunan 6 kişi ise dolaylı olarak maddeye maruz kaldı. Olay yerine ulaşan KBRN İlk Müdahale Ekipleri numune alma işlemini tamamladı, alan ve kişi dekontaminasyon işlemleri ise devam ediyor.

Olay yerinde hazır bulunan UMKE Ekipleri, madde ile temasa geçmiş olabilecek kişilere gerekli tıbbi desteği sağlamaktadır. İstanbul İl AFAD KBRN ekibince alınan numunelerin güvenliği sağlandı ve Ankara’da Hıfzıssıhha laboratuvarlarında incelenmek üzere Sağlık Bakanlığı ekiplerine teslim edildi.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?