logo


31 Mayıs 2015

Kamu işçilerine yüzde 11.3 zam

işçilere

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ilk 6 ayda yüzde 6, ikinci 6 ayda yüzde 5 olmak üzere kamu işçilerine yüzde 11.3 zam verildiğini açıkladı. Davutoğlu, “Düşük ücretlerde aylık 50 ile 100 TL’lik iyileştirme yapılacak” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, kamuda çalışan işçilerin ücretlerine, 2015’in birinci 6 aylık dönemi için yüzde 6, ikinci 6 aylık dönem için yüzde 5 oranında olmak üzere toplam yüzde 11.3 oranında zam yapıldığını açıkladı.

Başbakanlık Çankaya Köşkü’nde, kamuda çalışan 181 bin işçinin toplu iş sözleşmesine esas teşkil edecek anlaşma protokolü için imza töreni düzenlendi. Davutoğlu, törende şunları söyledi:
“Yüzde 11.3 oranındaki artış enflasyon ve enflasyon beklentilerinin çok üzerinde bir artıştır. Refah standardı anlamında bir yükselmedir. Allah iyi günlerde, mutlu günlerde bu ücretlerin kullanılmasını bütün işçilerimize nasip etsin. İkinci husus, düşük ücretlerde aylık 50 Türk Lirası ile 100 Türk Lirası arasında iyileştirme yapılmıştır. 2 bin 150 TL’nin altında olan işçilerin aylık brüt çıplak ücretlerine 2 bin 150 lirayı geçmemek üzere her ay 100 TL iyileştirme yapılacak. Yine 2 bin 151 TL ile 2 bin 250 TL arasında olanların ücretlerine 2 bin 250 lirayı geçmemek üzere 75 lira, 2 bin 251 TL ile 2 bin 350 TL arasında olanların ücretlerine de 2 bin 350 lirayı geçmemek üzere aylık 50 TL iyileştirme yapılacak.”

500 lira denge ödeneği

Sosyal yardımlar ile maktu ödemelerde ücret zammı oranında artışlar yapıldığını belirten Davutoğlu, ayda 220 lira giyim yardımı, yemek yardımı ve sosyal yardımların da devam edeceğini bildirdi. Davutoğlu, “Yılda bir defa olmak üzere, tüm işçilere denge ödeneği olarak 500 Türk Lirası ödeme yapılacak” diye konuştu. Davutoğlu, ikinci yıl enflasyon oranında ücret artışı yapılacağını açıkladı.
Piknik yapalım
Davutoğlu, imza töreninde, “Bizim sözümüz imza, herkes için. Hayırlı olsun” dedi. Protokolün imzalanması sırasında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ile sohbet eden Davutoğlu, “İşçilerimizle, sembolik veya sizin tayin edeceğiniz sayıda işçilerle, Bakanlar Kurulu, aileleri hep beraber, seçimden sonra aile pikniği yapalım” diye
konuştu.

‘Taşeron işçileri mağdur olmayacak’

Davutoğlu, “Kamuoyunda taşeron olarak bilinen hususlara net bir çözüm getirmeye kararlıyız. Asıl işte çalıştırılan alt işveren işçilerinin kadroya alınmasına ilişkin çalışmalar süratle tamamlanacak” dedi. Davutoğlu, kanuni düzenleme yaptıklarını, yetkinin bakanlar kuruluna verildiğini ifade ederek, konuyu seçimlerin ardından çözüme kavuşturacaklarını dile getirdi. Davutoğlu, “Hiçbir şekilde taşeron işçilerimiz mağdur edilmeyecek. Asıl işte çalıştırılanlar kesinlikle alt işveren işçi, yani taşeron işçi olarak çalıştırılmayacak. Asıl işçiler kadroya alınacak, yardımcı işçi statüsündekiler de belirlenecek. Bundan sonra asıl işçi ve yardımcı iş arasındaki ayrım net ve açık şekilde herkes bilecek. İşe girerken de hangi işe niçin girdiğini herkes bilmiş olacak” dedi.

Süre kısıtlaması aşılacak

Geçici işçi konusuna değinen Davutoğlu, “5 ay 29 günden fazla çalıştırılmayan geçici işçiler, 5 ay 29 gün çalışıyor, ara veriyor, o sırada başka taşeron işçiler devreye girebiliyor vesaire. Bunları ortadan kaldıracak şekilde eğer o alanda işçiye ihtiyaç varsa bu süre kısıtlamasını da aşacak yasal düzenleme yapılacak. Yani 5 ay 29 gün gibi bir süre olduğu düşünülmeksizin bunlar işlerine devam edebilecekler” dedi.

Etiketler: » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

7+10 = ?