logo


Kalp krizi kadınlarda farklı sinyaller veriyor

Kalp krizi kadınlarda farklı sinyaller veriyor

Kalp hastalıkları kadınlarda ciddi bir tehdit. Kadınlarda kalp krizi; bulantı, mide ağrısı ve çarpıntı gibi farklı belirtilere yol açabiliyor

Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu, “Dünya Kadınlar Günü’nde kadınlarda sessiz ilerleyen kalp hastalıklarına dikkat çekti. Tokgözoğlu; “Dünyada kadınların yarısına yakını kalp damar hastalıklarından hayatını kaybediyor” dedi ve bu konuda şu uyarılarda bulundu:

ÖSTROJEN TAMAMEN KORUMUYOR

Kadınların kalp krizinden ölüm oranı erkeklerden fazla… Avrupa’da kadınların yüzde 51’i kalp damar hastalıklarından, yüzde 3’ü meme kanserinden öldüğü halde, genel algı kadında asıl ölüm nedeninin meme kanseri olduğu şeklindedir. Östrojenin kadınları kalp hastalığından koruduğu sanılıyor, halbuki sadece hastalığın erkeklere göre 10 yıl daha geç ortaya çıkmasını sağlıyor.

TİPİK GÖĞÜS AĞRISI

Kadınlarda kalp krizi erkeklere oranla farklı belirtiler verebiliyor, tipik göğüs ağrısı her zaman olmayabiliyor. Bu konuda kadınlar daha dikkatli davranmalı. Bir kısım kadında tipik göğüs ağrısı olsa da bazen sadece nefes darlığı, bulantı-kusma, çene veya mide ağrısı, çarpıntı gibi yakınmalar da olabiliyor. Tipik ağrıya rağmen kadın hasta kalp rahatsızlığı olasılığını kendisine konduramıyor, hekimler de kadınların kalplerinden daha az şüpheleniyor. Göğüste baskı, ağrı, sıkışma hissi olduğunda özellikle orta yaş ve üzerinde aksi ispat edilene kadar kalp hastalığı olasılığını düşünmek gerekiyor. Şiddetli ağrı varsa bir an önce ambulans çağırmak, oyalanmamak, midedir geçer veya sabahı beklemeliyim dememek hayat kurtarıcı olabilir.

2

KİLOLARA DİKKAT!

Türk Kardiyoloji Derneği bünyesinde kurduğumuz Kadın ve Kalp Sağlığı Proje Ekibi kadınlarda kardiyovasküler hastalıklar konusunda araştırma ve eğitim yapmakta, Avrupa Kardiyoloji Derneği ile işbirliği içinde çalışmalarını yürütmektedir. Ülkemizin de katıldığı 24 Avrupa ülkesinde yapılan Euroaspire çalışmalarında hareketsizlik, kilo fazlalığı, psikososyal faktörler gibi yaşam tarzından kaynaklanan sorunların kadınlarda kalp hastalıklarına yakalanma açısından daha önemli olduğu görüldü. Her iki cinsiyetin de sigara içmemesi, sağlıklı beslenip hareketli kalarak kilo almaması, yüksek tansiyon, kolesterol veya şeker gibi risk faktörleri varlığını bilmesi gerekir.

5 ALTIN ÖNERİ

1- Asla sigara içmeyin.
2- Özellikle orta yaşa girerken kilo almayın.
3- Hareketsiz kalmayın.
4- Sağlıklı beslenin, işlenmiş gıdalardan,
tuz şeker ve aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durun.
5- Özellikle ailede kalp hastalığı varsa hekim kontrolünü ihmal etmeyin.

SİGARA BÜYÜK HASARA YOL AÇIYOR!

Şeker hastalığı, kalp hastalığı riskini erkeklerde iki kattan fazla, kadınlarda ise 3 kattan fazla artırıyor. Kadınlar genelde nikotini daha hızlı metabolize ettiğinden sigara kadınlarda daha fazla risk oluşturuyor. Hele kadın hormon veya doğum kontrol hapı alıyorsa sigaranın oluşturduğu risk (akciğer embolisi-pıhtı atması) daha fazla oluyor. Hiç kimse sigara içmemeli ama kadınlar asla içmemeli. Hareketsizlik kadınları daha fazla etkiliyor. Orta yaş üzeri kadında hareketsizlik adeta
sigara içmek kadar riskli.

Kaynak:Sözcü

Etiketler: » » » » »
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

2+2 = ?