logo


AKP ‘den Çocukları Dağa Kaçırılan Annelere Destek !

akpbakanAileleri ziyaret eden AKP Diyarbakır milletvekilleri Mine Lök Beyaz ve Oya Eronat, ailelerle birlikte gözyaşı döktü.

23 Nisan günü Diyarbakır’ın Lice ilçesinde liseli öğrenciler için düzenlenen pikniğe katılan bazı öğrencilerin PKK‘lılar tarafından kaçırılmasının ardından aileler çocuklarının geri gelmeleri için 6 gün önce Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde oturma eylemi başlattı. 3 ailenin başlattığı oturma eylemine, yine çeşitli tarihlerde PKK tarafından kaçırılan 7 çocuğun ailesi de destek vermeye başladı. 10 ailenin sürdürdüğü oturma eylemine destek veren AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Mine Lök Beyaz ve Oya Eronat, annelerin acılarını paylaştı. Acılı ailelerin üzüntülerini paylaşan AK Parti’li kadın vekiller, gözyaşlarını hakim olamadı. Görüşmede PKK tarafından kaçırılan 15 yaşındaki Halime Gülmez’in ablası, BDP’lilere tepki göstererek, Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak’ın kendilerini oturma eylemi başlattıklarından buyana sormadığını söyledi. Halime Gülmez’in ablası sitemlerini dile getirdiği esnada AK Partili vekil Mine Lök Beyaz, gözyaşlarına hakim olamadı. Bütün Kürtlerin bu ailelere destek vermeleri gerektiğini anlatan Beyaz, kaçırılan çocukların bırakılmasını istedi. Bu çocukların kendi iradeleriyle dağa çıkmadığını belirten Beyaz, “Bu ailelerimiz burada; Diyarbakırlılar, Kürtler nerede? Gelin ailelere destek olalım. Belediye önünde oturma eylemi yapan ailelere belediye başkanları bir selam bile vermiyorlar. Biz bu çocuklarımızı istiyoruz” dedi.

“NURSEL HANIM EĞER DAĞA GİTMEKTEN GURUR DUYUYORSA, BİR TANE KIZI VAR, ONU DA ALIP BERABER DAĞA ÇIKSIN”

Daha sonra söz alan Oya Eronat ise, Halkların Demokratik Partisi Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’ı çocuğu kaçırılan bir annenin aradığı ve Aydoğan’ın anneye verdiği, ‘Çocuklarınız dağa gitmişse gurur duyun’ cevabını tepki göstererek, Nursel Aydoğan kızı ile birlikte dağa çıksın ifadelerini kullandı. Eronat, “Nursel hanım eğer dağa gitmekten gurur duyuyorsa, bir tane kızın var, onu da alıp beraber dağa çıksın. Bu ailelerin içinde çok acı çekmiş anne var. Oğlu 4 yıl önce dağa gitmiş, 22 yıl önce de kardeşini dağa kaptırmış bir anne var. Anne, oğlunu kardeşi gibi toprağa vermek istemiyor. 15 yaşındaki bir çocuk kendi isteğiyle dağa gitmez. Basında, çocukların dağa kaçırıldığı iddia ediliyor diye yazılıyor. Ortada iddia yok, tümü gerçektir. Bu çocuklar dağa kaçırıldı” şeklinde konuştu.

Acılı aileler, AK Partili kadın vekillerinin kendilerini ziyaret etmelerini büyük bir destek olarak gördüklerini ifade edip, çocuklarının geri gelmeleri konusunda destek olma talebinde bulundu.

Etiketler: » »

Share