logo


Kadın canlı bomba böyle yakalandı!

Kadın canlı bomba böyle yakalandı!

Konya polisine yönelik eylem hazırlığında olduğu iddiasıyla gözaltına alınan kadın canlı bomba ile 5 kişi, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Konya’da polise yönelik eylem hazırlığında olan ve canlı bombalı terörist listesinde arananlar arasında yer alan PKK/KCK terör örgütünün gençlik yapılanması üyesi ’Rojda’ kol adlı Adıyaman nüfusuna kayıtlı 25 yaşındaki Necla Y. ve bağlantılı olduğu öne sürülen 5 kişi tutuklandı. Necla Y.’nin şüphelilerden Kudret B.’den patlayıcı yapımı için ’Amonyum nitrat’ istediği ortaya çıktı.

Konya Emniyet Müdürlüğü’ne geçen 5 Mayıs günü merkez Karatay İlçesi Tatlıcak Mahallesi’nde oturan Şırnak nüfusuna kayıtlı Şeref B. adlı kişinin evine şüpheli bir kadının geldiğini ihbar edildi. İstihbarat ve Terörle Mücadele Şubesi ekipleri çalışma başlattı. Polis yaptığı araştırmada Şeref B.’nin evine gelen kadının canlı bombalı terörist listesinde aranlar arasında yer alan PKK/KCK terör örgütünün gençlik yapılanması üyesi ’Rojda’ kod adlı Necla Y. olduğunu saptadı. Ardından geçen 6 Mayıs günü sabah saatlerinde Şeref B.’nin evine operasyon düzenlendi. Ancak, Necla Y.’nin evde olmadığı anlaşıldı. Evde aile fertlerinden Heyet B.’nin cep telefonunda 4 Mayıs günü akrabaları Kudret B.’nin Necla Y. ile birlikte çektirdiği fotoğrafları bulundu. Polis, ekipleri bunun üzerine aynı mahallede oturan Kudret B.’nin de evine operasyon düzenledi. Ancak, Necla Y. burada da bulunamadı. Soruşturmada Necla Y.’nin Şeref B.’nin Erler Mahallesi’nde oturan kardeşi Sabri B.’nin evinde olduğu bilgisine ulaşıldı. Polis, bunun üzerineSabri B.’nin evinde perasyon düzenledi. Fakat Necla Y. burada da bulunamadı. Şeref B., Heyet B., Kudret B. ve Sabri B. gözaltına alındı. Yapılan sorgularında Necla Y.’nin bir kafede olduğu belirlendi.

Necla Y., polis tarafından aynı gün akşam saatlerinde eğlenmek için gittiği Selçuklu İlçesi’ndeki bir kafede yakalandı. Necla Y.’nin gözaltına alınmasının ardından en son kafede görüştüğü ve sevgilisi olduğu ileri sürülen Ömer N. de gözaltına aldı.

POLİSE YÖNELİK EYLEM HAZIRLIĞI

Suriye’nin kuzeyindeki Kobani’de canlı bomba eğitimi aldığı ileri sürülen Necla Y.’nin, polise yönelik eylem hazırlığı için geçen 4 Mayıs günü kente geldiği ve saldırıyı polis servis araçlarına yada ekip araçlarına yönelik gerçekleştirmeyi planladığı iddia edildi.

Şüphelilerden Necla Y. ve 4 kişinin sorgulamasında, suçlamaları kabul etmediği ve her hangi bir örgüte üye olmadıklarını söylediği belirtildi.

1

“BOMBA DÜZENEĞİNİ NECLA HAZIRLAYACAKTI”

Şüphelilerden Kudret B.’nin, Necla Y.’nin bomba düzeneğini hazırlayacağını itiraf etmesiyle düğüm çözüldü. Kudret B. ifadesinde, “Diğerleri bombalı eylem hazırlığındalardı. Düzeneği hazırlayacak olan Necla idi. Necla benden, amonyum nitrat ve çeşitli malzemeler istedi. Hazırlayıp bomba yapacaktı” dedi. 6 şüpheli sorgulamalarının ardından adliyeye sevk edildi. Necla Y. ve 4 kişi yine suçlamaları kabul etmezken, Kudret B., Necla Y. ve diğerlerinin eylem hazırlığında olduğunu öne sürdü. Necla Y. ve 5 kişi sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

4+3 = ?