logo


16 Ocak 2017

Kabızlığa Ne İyi Gelir Sorusunun Cevabı

Hepimiz o an yaşadık – tahtın üzerinde uzun süre otururken, tuvaletimizin rahatlığıyla yaşamı düşünmeye başlıyoruz. Kabızlık, işçi sınıfına yabancı değildir. Asya’da yapılan bir araştırmada, kadınlarda yüzde 15-23, erkekler için yaklaşık yüzde 11 olduğu tahmin edilmektedir.

Boehringer Ingelheim’in Malezya ve Singapur için tıbbi müdürü Dr Mogana Sivalingam, işçi sınıfındaki kabızlığın ortak gerekçelerinin diyet lifi eksikliği, daha sedanter bir yaşam tarzı ve ilacın yan etkileri olduğunu söylüyor. Kabızlığı önlemenin en iyi yolunun, öncelikle ona neden olan yaşam tarzı sorunlarına değinmek olduğunu ekledi.

Bununla birlikte, bazı kabızlık türleri daha ağır ve kronik olabilir ve yaşam tarzı değişiklikleri ile tedavi edilemeyebilir. Bu gibi durumlarda müshiller resmin içine girerler. Bu konuda sizlere fayda sağlayabilecek olan kabızlığa ne iyi gelir adlı sorunun cevabı platform üzerinde yer almaktadır.

“İlaç hemen bir rahatlama seçeneği olarak düşünülebilir. Eczanelerde doktor reçetesi gerektirmeyen pek çok seçenek var “diyor Dr Mogana. Ancak semptomlar devam ederse ve ciddi kilo kaybı veya şiddetli karın ağrısı gibi diğer semptomlar eşlik ediyorsa, ciddi bir altta yatan hastalığın ortadan kaldırılması için hekim ziyareti şarttır. ”

Kabızlık konusunda fiberler her zaman problem değildir. Çoğumuz, iyi bağırsakları harekete geçirmek için, yeterli meyve ve sebze, başka bir deyişle yüksek lifli gıdalar tüketme konusundaki eski tavsiyelerini duymuştuk. Ancak kabızlığın diğer bilinen değil bilinen koşullardan etkilenebileceğini biliyor muydunuz?

Seyahat

Hiç bağırsakların da mola verdiklerini anlamak için tatil yaptın mı? Seyahat sırasında kabızlık, dehidrasyon, yiyecek alımı değişikliği veya günlük alay ve rahatlığınızdaki değişiklikler gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Dr Mogana “Stresli bir yaşam tarzı ve rutinin değişimi kabızlığa neden olabilir” diyor. “Örneğin yeni mekanlara seyahat etmek ve alışkın olmadığınız tuvaletleri kullanmak zorunda kalmanız ya da tuvaletin kendiliğinden kullanılmaya teşvik edilmemesi kabızlığa neden olabilir.” Kabızlık nasıl geçer sorusunun cevabını ilgili bağlantıdan bulabilirsiniz.

Çikolata

Araştırmalar, çikolata ve kabızlık arasındaki bağlantıyı doğrulamadı. Çikolata yetişkinlerde her zaman kabızlığa neden olmaz. Bununla birlikte, İrritabl Bağırsak Sendromu çeken yetişkinlerin, çikolata tüketiminin sonucu olarak kabızlık yaşama şansı yüksektir. Araştırmanın direkt olarak kakaoyu kabızlığa bağlamadığını not etmek layıktır. Ancak çikolata süt ve kafeini içerdiğinden – bazı insanlarda kabızlığı tetikleyebilecek bileşenler – bu maddeler suçlu olabilir.

Depresyon

Depresyon muzdarip olanlar da kabızlık çekme eğilimindedir. Yine, konuyla ilgili yeterli araştırma yapılmadı ve ikisinin nasıl birleştiği açık değil. Bazı sağlık uzmanları, depresyondan muzdarip hastalarda kabızlık tedavisinin zihinsel sağlığı için olumlu sonuçlar verdiğini bildirmektedir. Belki de vücudun serotonin (mutluluk ve refahtan sorumlu hormonların)% 90’ının, gastrointestinal hareketin düzenlenmesi için çalışan enterokromaffin hücrelerindeki gastrointestinal sistemde bulunduğu gerçeğiyle bağlantılıdır.

Takviyeleri

Vitamin ve mineral takviyeleri genellikle yetişkinlerde kabızlığa neden olmaz. Bununla birlikte, kalsiyum, demir gibi bazı takviyeleri ve nadiren de vitamin D, kabızlık aralarında yan etkiler yaratabilir. Bu tür yan etkilerden kaçınmak için, yemek zamanlarına göre dozları bölmeye çalışın veya diyetinize doğal olarak bu vitaminleri ve mineralleri içeren daha fazla gıdayı ekleyin.

Çok fazla süt tüketimi

Bazıları çok fazla süt tüketmenin hiçbir zaman tuvalete geri dönmesine neden olurken diğerlerinde kabızlık gelişebilir. Süt ürünleri, sindirimi yavaşlatan eğilimi yüksek yağ ve düşük fiberdir. Buna karşı koymak için diyetinizi, meyveler, sebzeler ve kepekli ekmek gibi yüksek lifli gıdalar ile dengeleyin.

Ilaç

Bazı ilaçların kabızlığa yan etki olduğu bilinmektedir. Bunların arasında antidepresanlar, ağrı kesiciler, hipertansiyon ve kolesterol için ilaçlar ve antasitler bulunur. Bu ilaçlar bazen ilaçların bağırsak hareketi üzerindeki yan etkilerini azaltmak için dışkı yumuşatıcılarının yanında reçete edilebilir.

Etiketler: » »
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

1+6 = ?