logo


JP Morgan’dan Türkiye’ye şok!

jp-morgan1JP Morgan, Türkiye için tavsiyesini ‘ağırlığını artır’dan ‘nötr’e indirdiğini bildirdi.

JP Morgan yayınladığı raporda tavsiyenin düşürülmesine neden olarak Türk Lirası’nın çevresindeki ters rüzgarlar ve artan faiz oranları gösterdi.
Ancak JP Morgan, Türkiye’nin orta vadede EMEA bölgesinde tercih ettikleri piyasa olmaya devam edeceğini de vurguladı.

JP Morgan ayrıca, Türkiye’nin diğer bütün büyük gelişmekte olan ekonomilerde görülenden daha büyük cari işlemler açığı olduğuna işaret ederken, makro kırılganlıklar arasında artan yurtiçi tahvil faizlerini ve TL’nin değerlenmesini gösterdi, Artan petrol fiyatlarının Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı bir problem daha olduğunu ve bunun Türkiye’de enflasyon artışına, büyümenin yavaşlamasına katmı yaptığını vurguladı.

JP Morgan, bu makro olumsuzluklar, uluslararası faizler ve döviz cinsinden fonlamada darboğazın hisse başına karlarda revizyonun büyük olasılıkla negatife döneceği anlamına geldiğini, özelliklek finans sektörü hisselerinde bunun görülebileceğini de vurguladı.

JP Morgan, Türkiye için pozitif faktörler arasında ise tahvillere göre düşük değerlemeleri ve Türkiye’nin CEEMEA bölgesinde en iyi
orta vadeli büyüme görünümüne sahip ülke olmasını işaret etti.

JP Morgan, 16 Temmuz’da yayınladığı raporda ise Türk hisse senetleri için tavsiyesini ‘ağırlığını artır’ olarak ifade etmişti.

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

5+1 = ?