logo


Jet Festivali’nde pilotlar, Soma için saygı uçuşu yaptı

Soma’daki maden kazası sebebiyle iptal edilen 3. Uluslararası THK-Corendon Jet Festivali için Antalya’ya gelen yerli ve Avrupalı pilotlar Soma’yı anmak için saygı uçuşu düzenlediler.

Bu yıl 18 Mayıs’ta Antalya’da düzenlenmesi planlanan model uçak ve sportif havacılık festivali 3. Uluslararası THK-Corendon Jetfest için Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden Antalya’ya gelen 28 jet motorlu model uçak pilotu, Karain Havaalanında toplanarak Soma’daki maden kazasında hayatını kaybeden ve yaralanan vatandaşlarımız için saygı uçuşu gerçekleştirdi.

Görünümleri ve jet motorlarıyla havada asıllarını aratmayan model uçaklarına taktıkları siyah kurdele ve “Kalbimiz Soma’da” pankartlarıyla Antalya semalarında uçan uçakların pilotları, bu kazadan duydukları derin üzüntüyü dile getirirken, bir daha böyle bir büyük acı yaşamamasını temenni ettiklerini belirttiler. Pilotlar daha sonra Soma pankartlarıyla topluca poz da verdiler.

THK-CORENDON JETFEST HAKKINDA

THK-Corendon jet motorlu model uçak festivali Türk Hava Kurumu tarafından Corendon Airlines sponsorluğu ile 2012 yılında Antalya’da düzenlenmeye başlamış Türkiye’nin en kapsamlı sportif havacılık etkinliği olarak gösteriliyor.

Sportif havacılığın herkes için ulaşılabilir hale gelmesi amacıyla düzenlenmekte olan Jetfest’te her geçen gün popülaritesi artan jet motorlu model uçakların yanı sıra gökyüzünde farklı hava araçlarının ve paraşütçülerin heyecan ve adrenalin dolu akrobasi oyunları da sergileniyor.

Geçtiğimiz yıllarda balon, akrobasi uçuşları, mikro light, paraglider, mosquito, paraşüt ve wingsuit atlayışı gibi nefes kesen birçok gösterinin yer aldığı festivalin bu yıl Antalya Karain Havaalanı’nda gerçekleşmesi planlanan 3.cüsü, Türk Hava Kurumu ve Corendon Airlines yetkilileri tarafından Soma’da yaşanan maden faciası sebebiyle iptal edilmişti.

Etiketler: » » » » » » » » »

Share