logo


‘İzmir çadırkent alanı değil’

izmir-suriye

Avrupa ülkelerine yasa dışı yollarla giden Suriyelilerin kıyı illerinde yoğunlaşmalarına karşın yeni tedbirler alınacağını belirten İzmir Valisi Mustafa Toprak, “İzmir kamp alanı, yerleşme alanı değil” diye konuştu…

Suriyeli mültecilerin Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi İzmir’de de kentin her köşesinde yer almaları ve sokaklarda yaşamaları tartışılırken, İzmir Valisi Mustafa Toprak, bu durumla ilgili olarak yeni tedbirlerin alınacağı ve aynı zamanda yasadışı yollarla insan kaçakçılığı yapan çetelere karşı operasyonların devam edeceğini söyledi. Türkiye’nin coğrafi konumu itibariyle önemli bir geçiş noktasında bulunduğunu vurgulayan Vali Toprak, göçmenlerin kıyı kentlerinden çok sınırdaki kentlerde kontrollü bir şekilde yaşamalarının sağlanması gerektiğini ifade ederek şöyle devam etti:

‘67 bin 900 kişi kayıtlı’

“Biz başından beri Suriye’den İzmir’e gelen Suriyeli misafirlerimizin buruda konumlarıyla ilgili tüm güvenlik birimlerimiz ve Göç İdaresi Müdürlüğü’de dahil olmak üzere çadır kentleri yapan afad’la çalışmalarımızı yürütüyoruz. İzmir’de de bakanlığımızın talimatı çerçevesinde geçici tanıma belgesi düzenlenen bugün itibariyle 67 bin 900 kişi kayıt altında. İzmir bir çadırkent alanı, kamp alanı yerleşme alanı değil. Bu konudaki tedbirlerin alındığı, altyapının oluşturulduğu sınırdaki kentlerde bu alanların oluşturulduğunu söyledik. Ama buraya gelen insanların da buranın altyapısına uygun bir şekilde olumsuz görüntülere sonuç çıkarmadan birtakım adli olaylara gitmeden, yaşamalarını sağlamak gibi bir yaklaşımımız var.”

Etiketler: » » » » » » » »
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

5+6 = ?