logo


İtalya, Türk transeksüel Efe Bal’ı konuşuyor

İtalya, Türk transeksüel Efe Bal'ı konuşuyor

Dünyanın en önemli sahnelerinden biri kabul edilen Milano La Scala’nın sezon açılışına Türk transeksüel Efe Bal damgasını vurdu. Başbakan Matteo Renzi başta olmak üzere bir çok önemli davetliye ev sahipliği yapan açılışı en ön sırada izleyen ta Efe Bal, gösterinin sonunda ülkede seks işçiliğinin yasallaştırılması yönünde protestoda bulundu. Bal emniyet güçleri tarafından salondan çıkarıldı.

İtalya’nın en ünlü transeksüeli olan Türk asıllı Efe Bal, açılış öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, “La Scala ilk kez kadın kıyafeti giymiş bir erkeğe ev sahipliği yapıyor” derken 2 bin 200 euro (yaklaşık 7 bin TL) ödeyerek aldığı biletiyle gösteriyi en ön sıradan izleyeceğini belirten Bal, Başbakan Renzi’yle konuşmak istediğini ve seks işçiliğinin İtalya’da yasal kılınması için orada olduğunu söyledi. “Geceye katılanlar arasında çok sayıda müşterim var” diyen Bal, kimseyi rahatsız etmeden protestosunu gerçekleştireceğini söyledi.

Verdi’nin Giovanni D’Arco (Jan Dark) operasıyla açılışını yapan La Scala’da gösteriyi başından sonuna en ön sırada izleyen Bal, final alkışı sırasında iç çamaşırına gizlediği ve üzerine “Seks işçiliğini yasallaştıralım. Daha zengin ve adil bir İtalya için” yazılı kumaş parçasını açarak kendisini orkesranın bulunduğu bölüme attı.

MESLEĞİM FAHİŞELİK

Emniyet görevlileri tarafından hızla salondan çıkartılan Bal, olayla ilgili yaptığı açıklamada, “Birinci sıradaydım ve yanımda iki sivil polis oturuyordu. Gösteri süresince diğer konukları rahatsız etmeden nasıl protestomu gerçekleştirebileceğimi düşündüm. Ara verildiğinde orkestranın bulunduğu bölümün yüksekliğini inceledim. Gösteri bittiğinde de iç çamaşırıma gizlediğim kumaşı çıkarıp gösterdim ve kendimi orkestranın üzerine attım” dedi. Bal, “Ben de çalışıyorum ve vergi ödemek de dahil olmak üzere haklarımı savunuyorum” dedi. Seks işçiliğinin yasal kabul edilmediği İtalya’da kendisini “mesleğim fahişelik” olarak tanımlayan Bal, daha önce de bir çok kez protestoda bulunmuştu.

Etiketler: » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

1+5 = ?