logo


İsviçre’de göçmen yasası referandumu

İsviçre’de seçmenler, ülkedeki “vatandaş olabilme kurallarının”gevşetilmesini oylamak için pazar günü referanduma gitti. İsviçre’nin gelecek yıllarda Müslüman bir toplum haline döneceğini savunanların istediği olmadı, yüzde 59 oyla tasarı onaylandı.

Birçok ülkenin aksine İsviçre’de doğmuş olmak vatandaş olmayı sağlamıyor. Ülkede yaşayan yabancıların ise vatandaşlık için 12 yıl beklemesi gerekiyor.Vatandaşlık için ayrıca, maddi anlamda külfetli bir “görüşmeler ve testler” süreci işliyor.

Referandumda onaylanan tasarı, üçüncü jenerasyon göçmenlerin bu sıkı bürokrasinin bir kısmından muaf tutulmasını ön görüyor.

Tasarı, ülkede doğan ve aileleri kalıcı olarak İsviçre’de yaşayanları direkt olarak etkileyecek. Tasarının destekleyicileri, ülkede doğmuş ve tüm hayatlarını İsviçre’de yaşamış olan kişilere, “uyum” sorgusu yapmanın yersiz olduğu görüşündeler.

“ÜLKE MÜSLÜMANLAŞACAK” KORKUSU
Mufalif cephede olanlar ise, tasarının, vatandaş olmayan ama İsviçre’de ikamet eden yüzde 25’lik kesimin “tamamının” vatandaşlığının önünü açacağı endişesini dile getiriyor.
Tasarı karşıtları, İsviçre’nin gelecek yıllarda Müslüman bir toplum haline döneceği yönünde afişler asan popülist partiler, burka giymiş kadın fotoğrafı kullanarak, ‘Kontrolsüz vatandaşlığa hayır’ sloganı ile bu yönde farklı görsellerin de bulunduğu mesajlarla kampanya yürüttü.

Ülkedeki mevcut vatandaşlık sürecinde, çeşitli aşamalarda, adayların iyi entegre olup olmadıklar araştırılıyor. Adaylara örneğin, İsviçre’deki yerel peynirlerin veya dağların isimleri sorulabiliyor.

Son 30 yıl içinde İsviçre’de 3 ayrı “yumuşatma” çabası başarısızlıkla sonuçlandı.
Anketler, referandumun bu kez başa baş geçeceğini ön görüyordu. Ancak bugün yapılan oylamada halkın yüzde 59’u tasarı lehine oy kullanırken, yüzde 41’i karşı çıktı.

Kaynak:Sözcü

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

10+8 = ?