logo


İşte o sorunun yanıtı…

okmeydanıİstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ateş Hasan Sözen, “Okmeydanı’nda yaşanan olaylarda hayatını kaybeden Uğur Kurt’un vurulmasından yarım saat sonra soruşturma başlatılmıştır. Eğer Kurt olay yerinde hayatını kaybetseydi görevli savcı hemen olay yerine giderdi” dedi.

Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi Basın Sözcüsü, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ateş Hasan Sözen Okmeydanı’nda Uğur Kurt’un öldüğü olaylara ilişkin basın açıklaması yaptı. Basın mensuplarına soruşturmanın Kurt’un vurulmasından hemen sonra başladığını belirten Başsavcı Vekili Sözen, “Olay dün öğleden sonra meydana geldi. Nöbetçi Savcı Hasan Yılmaz, emniyet makamlarını arayarak soruşturmaya ilişkin hemen talimat verdi. Olaydan yaklaşık yarım saat sonra soruşturma başlatıldı, Uğur Kurt yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Olay yerinde ölseydi ve cenaze orada bulunsaydı savcı anında oraya gidecekti. Hastanede vefat edince gece 01.30’da Adli Tıp Kurumu Başkanı’na telefon edilip otopsiye ilişkin tıbbi personelin hazır edilmesi istendi. 03.00’de Savcı Hasan Yılmaz ve Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı’nda görevli nöbetçi savcı nezaretinde otopsi yapıldı” diye konuştu.

En önemli detayın Uğur Kurt’a isabet eden mermi çekirdeğinin çıkarılması olduğunu ifade eden Sözen, “Çekirdek çıkarılarak mühürlü muhafaza altına alındı. Hangi tabancadan çıktığına dair incelemeyi Adli Tıp Kurumu yapıyor. Şu ana kadar 14 polisin tabancasına el konuldu. İnceleme devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“OLAY YERİNDE YENİDEN İNCELEME YAPILACAK”

Savcı Sözen, soruşturma savcısının olay yerine 27 saat sonra gitmesiyle ilgili ise şöyle konuştu: “Hasan Yılmaz, bu sabahtan itibaren 2 saatte bir emniyetle temas haline giriyor. Olay yerinde güvenlik tedbiri alınamıyor. Sonunda olumlu cevap gelince gidiliyor. Maalesef gittiğinde de olaylar oluyor. Bu nedenle olay yerinde yeterli inceleme yapılamadı. Başka türlü bir gecikme yok.”

Olay yerinin, yeterli inceleme yapılamaması nedeniyle halen muhafaza altında tutulduğunu belirten Sözen, “Uğur Kurt’a isabet eden kurşunun geliş istikametine ilişkin yeterli inceleme yapılamadı. Olay yerinde yeniden inceleme yapılacak” dedi.

Etiketler: »

Share