logo


İstanbul’da sahte içki faciası daha…

İstanbul'da sahte içki faciası daha...

İstanbul’un Fatih semtinde son günlerde karın ağrısı ve görme kaybıyla hastaneye giden ve sahte içkiden zehirlendikleri anlaşılan bir çok kişi yaşamını yitirdi. Onlarca kişinin ise yoğun bakımdaki tedavisi sürüyor. Yaşanan faciada ölü sayısı konusunda farklı bilgiler geliyor. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, 47 kişinin bu nedenle hastanelere gittiği, bunlardan 6’sının hayatını kaybettiği ifade edildi.

İstanbul’da sahte içkiden zehirlenen çok sayıda kişi hastanelere kaldırıldı. Ölü sayısı konusunda farklı bilgiler gelirken, yoğun bakımda tedavisi süren çok sayıda kişi olduğu öğrenildi.

14 KİŞİ GÖZALTINDA
Polis, yaptığı operasyonda, şu ana kadar sahte içki üretimi ve satışına adı karışan 14 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerin sorgusu Cinayet Büro Amirliği’nde sürüyor. Alınan bilgiye göre, Fatih ilçesinde son 3 gün içinde çok sayıda kişinin baygınlık, şiddetli karın ağrısı, kusma ve görme kaybı gibi belirtilerle hastanelere kaldırılması üzerine polis alarma geçti.

5 TL’YE SATILIYORMUŞ
Hastanelerin acil servislerine çok ağır durumda getirilen kişilerden 10’unun hayatını kaybettiği, onlarca kişinin ise yoğun bakım servislerinde tedavi gördüğü belirtildi. Yapılan soruşturmada, bazı kişilerin 35 cc’lik rakıları 5 liradan sattıkları tespit edildi. Cinayet Büro Amirliği tarafından olayla ilgili başlatılan soruşturmada, sahte içkileri ürettikleri ve pazarladıkları iddia edilen 14 kişi gözaltına alındı. Asayiş Şube Müdürlüğü’ne getirilen şüphelilerin sorgusu devam ediyor.

SAĞLIK BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İstanbul ilimizde 18 Ekim 2015 tarihinden bu yana hastanelerimize müracaat eden 47 kişinin benzer nedenlerle alkol zehirlenmesinden etkilendiği anlaşılmış olup, bu vatandaşlarımızdan 6’sı maalesef hayatını kaybetmiştir. Hastalarımızdan 5’i kendi isteğiyle hastanelerimizden ayrılmış olmakla beraber, 18’i tedavi süreçleri tamamlanarak taburcu edilmiştir. 23 hastamızın ise hastanelerdeki tedavisi devam etmektedir. Bu hastalarımızdan 7’sinin hayati tehlikesi mevcuttur.

Zehirlenme vakalarının nedeninin ortaya çıkarılması için yatan hastalardan alınan numuneler incelenmek üzere ilgili laboratuvarlara gönderilmiştir. Ayrıca, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki mevcut Kriz Merkezimizden tüm gelişmeler yakından takip edilmekte olup, emniyet birimleri ile gerekli bilgi paylaşımı yapılmaktadır. Hasta vatandaşlarımızın yakınları da tedavi süreçleriyle ilgili olarak sürekli bilgilendirilmektedir. Gelişmeler doğrultusunda kamuoyuna gerekli açıklamalar yapılacaktır.”

Etiketler: » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

8+8 = ?