logo


İstanbul’da sağanak yağış

selMeteoroloji, akşam saatlerinde sağanak yağış uyarısında bulundu. Üsküdar’daki aşırı yağış denizle yolu adeta bütünleştirdi. Yetkililer çok önemli uyarılarda bulundu.

İstanbul’un çoğu semtinde etkili olan sağnak yağış zaman zaman doluya dönüştü. Yağış başladıktan kısa bir süre sonra trafik yoğunluğu meydana geldi. Meteoroloji yağışların gelecek hafta başına kadar devam edeceğini duyurdu.

YAĞMUR TRAFİĞİ FELÇ ETTİ!

Yağmurun şiddetlenmesiyle birlikte İstanbul’da iş çıkışında herkesi trafik çilesi bekliyor. Yağan sağanak yağmur her geçen dakika şiddetini artırırken trafik haritasında ise neredeyse her yer kırmızı renk oldu.

ANADOLU YAKASINDA SEL

Şiddetli yağış Anadolu Yakası’nda da etkili olurken özellikle Üsküdar ve Ataşehir gibi ilçelerde su baskınları yaşandı, yollar kapandı, vatandaşlar mahsur kaldı.

İşte Üsküdar’dan o anlar:

sel1

Zor durumda kalan vatandaşlar uzun uğraşlar sonucu kurtarılabildi.

sel2

15 DAKİKA YETTİ

Gaziosmanpaşa’da, yaklaşık 15 dakika aralıksız süren yağış nedeniyle yol üzerindeki bazı rögarlar taştı. Vatandaşlar zor anlar yaşadı. Yağmurdan kaçan vatandaşlar, Gaziosmanpaşa’da bulunan bir alışveriş merkezine sığındı. Sağanak yağmur, kısa süre sonra yerini doluya bıraktı. Bazıları şiddetli doludan başlarını tutarak korunmaya çalıştı. Yağmur ve dolu nedeniyle trafikte de yoğunluk yaşandı.

ALT GEÇİT GÖLE DÖNDÜ

İstanbul’da aralıklarla devam eden sağanak yağış Anadolu Yakası’nda sabah saatlerinde etkili oldu. Yağış nedeniyle alt geçidi su bastı.

Sultanbeyli’de de etkili olan sağanak yağış, Fatih Bulvarı’nda bulunan alt geçidin suyla dolmasına neden oldu. Belediye ekipleri, yağışın artması nedeniyle trafiği keserek suyu tahliye etmeye çalıştı. Göle dönen altgeçit, uzun uğraşlar sonunda trafiğe açıldı.

sel3

YAĞIŞ BAZI SEMTLERDE DEVAM EDİYOR

İstanbul’un bazı semtlerinde akşam saatlerinde etkili yağış görüldü. Gök gürültüsünün eşlik ettiği yağış zaman zaman doluya dönüştü.

Bağcılar ve çevresinde saat 16.40 sıralarında başlayan sağanak yağış halen devam ediyor. Yağışın sürdüğü anlarda trafikte de sıkışmalar gözlendi.

Bağcılar Kemalpaşa Mahallesi, Mehmet Akif Bulvarı’ndaki rögarlar dolu ve ardından başlayan sağanak yağışın ardından taştı.

Tavukçu Deresi’nin yanında bulunan mazgalın da tıkanmasının ardından, yol göle döndü. Yolda uzun araç kuyrukları oluşurken, bazı sürücüler ara sokaklara girerek trafikten kurtulmaya çalıştı.

Yoldaki su birikintisi yüzünden yayalar da karşıdan karşıya geçmekte zorluk çekti.

Bağcılar Belediyesi’ne ait bir kepçe de derenin etrafındaki beton bariyeleri kırarak, suyun dereye akmasını sağladı.

Gaziosmanpaşa’da, yaklaşık 15 dakika aralıksız süren yağış nedeniyle yol üzerindeki bazı rögarlar taştı. Vatandaşlar zor anlar yaşadı. Yağmurdan kaçan vatandaşlar, Gaziosmanpaşa’da bulunan bir alışveriş merkezine sığındı. Sağanak yağmur, kısa süre sonra yerini doluya bıraktı. Bazıları şiddetli doludan başlarını tutarak korunmaya çalıştı. Yağmur ve dolu nedeniyle trafikte de yoğunluk yaşandı.

Otogar yolunu su bastı

Sağanak yağış sonrası, Esenler’deki Büyük İstanbul Otogarı’na giden yolları su bastı. Bazı yolcular, otobüslerden inerek yaya olarak otogara yürüdü.

Otogar’ın kuzey girişinde rögarın taşması sonucu yol su altında kaldı. Şehirlerarası otobüsler otogara doğru güçlükle ilerlerken, bazı yolcular da araçlardan inerek yaya olarak yürüdü. Yağış sonrası yolun bazı bölümleri balçık altında kalırken, bazı otomobillerin içini de çamur kapladı.

ÇARŞAMBA’DAN İTİBAREN

Bugün İstanbul ve İzmir’de devam eden kuvvetli yağışın bu akşam saatlerinde etkisini kaybedeceğini ancak Çarşamba gününden itibaren İstanbul ve Ankara başta olmak üzere yurdun genelinde kuvvetli yağışın pazar gününe kadar devam edeceğini duyurdu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yetkilileri, bugün İstanbul ve İzmir’de kuvvetli yağmur olduğunu ancak akşam saatlerinden itibaren yağışın etkisini azaltacağını ancak Çarşamba’dan itibaren Türkiye’nin yeni yağışlı havanın etkisine gireceğini açıkladılar. Özellikle İstanbul ve Ankara başta olmak üzere gök gürültülü ve sağanak yağışların Pazar gününe kadar yurdun genelinde etkili olacağını bildirdiler.

SON DEĞERLENDİRMELER

Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre, gök gürültülü sağanak yağışların bugün yurdun büyük bölümünde (Güney Ege ve Batı Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu’nun güney kesimleri dışında yurt genelinde) etkisini sürdürmesi; yarın yağışlı sistemin doğuya hareket ederek; Karadeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’nun kuzey kesimlerinde etkili olduktan sonra yurdu tekr etmesi beklendiği, ancak aynı gün akşam saatlerinden itibaren yurdun batı kesimlerinden başlayarak yeni bir yağışlı sistemin etkisine girmesi, Marmara’nın güneybatısı, Kıyı Ege, Antalya’nın batısı ve Burdur’un sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların Ankara ve İstanbul’da yarın ara verdikten sonra gelecek hafta başına kadar aralıklarla etkili olması beklenmektedir. Gök gürültülü sağanak yağışların Çarşamba gününden itibaren önümüzdeki hafta başına kadar yurdun güneydoğu kesimleri dışında yurt genelinde etkili olmaya devam etmesi beklendiği belirtildi.

Etiketler: » » »

Share