logo


İstanbul’da kar etkisini kaybetti, dondurucu soğuk başladı! Pazartesi okullar tatil mi?

İstanbul’da cuma akşamı başlayan yoğun kar yağışı bu gece etkisini yitirerek yerini dondurucu soğuk havaya bıraktı. Termometreler sıcaklığın-2 derecelere kadar düştüğü gösterdi. Buz sarkıtlarına karşı vatandaşlar uyarıldı. Bazı ilçelerde kar kalınlığı bir metreyi buldu. Ana yollar açık olmasına rağmen çok sayıda ilçede ara sokaklar karla kaplı.

Şimdi herkes pazartesi okulların tatil olup olmayacağı sorusuna cevap arıyor. 9 Ocak Pazartesi için kar tatili bekleyen öğrenciler İstanbul Valisi Vasip Şahin’e sosyal medyadan mesaj yağdırıyor.

Cuma akşamı paşlayan ve cumartesi gün boyu süren kar İstanbul’da hayatı olumzu yönde etkiledi. Kar yağışına hazırlıksız yakalanan çok sayıda sürücü TEM otoyolunda mahsur kaldı. Sürücüler araçlarını yol kenarına bırakıp gitti. Havanın soğumasıyla birlikte buzlanmaya karşı karayolları ekipleri aralıklarla yollarda Tuzlama çalışması yaptı. Cuma günü iş çıkışı evlerine gitmek isteyenler saatlerde yollarda kaldı. Adeta kabusu yaşadılar. Meteoroloji’nin 5 günlük hava tahmini haritasına göre ise; İstanbul’da kar yağışı zaman zaman azalsa da 3 gün daha devam edecek. Şimdi gözler ilk iş günü olan pazartesiye çevrildi.

KAR KALINLIĞI 1 METREYİ AŞTI

İBB’den yapılan açıklamaya göre, kar kalınlıkları cumartesi akşam 17.00 itibarıyla Çatalca-Subaşı’nda 110 cm, Arnavutköy’de 60-65 cm, Büyükçekmece, Sultangazi’de 55-60 cm, Başakşehir, Esenyurt, Beylikdüzü, Gaziosmanpaşa’da 45-50 cm, Ağva-Teke, Beykoz, Sarıyer, Zekeriyaköy’de 40 cm, Alemdağ, Ömerli, Alibeyköy, Kağıthane, Maslak’da 30-35 cm, Uğur Mumcu, Bahçelievler, Küçükçekmece’de 25 cm, çekmeköy, Ümraniye, Sancaktepe’de 20 cm, Ataşehir, Maltepe, Kadıköy, Üsküdar, Şile, Beşiktaş, Bakırköy’de 15-18 cm, Pendik, Kartal ve Tuzla’da ise 10 cm olarak ölçüldü. İBB, bin 347 araç ve iş makinesiyle 9 bölgede üç vardiya halinde 7 bin personelle görev yaptı.

BUZLARA KARŞI VATANDAŞ UYARILDI!

Yoğun kar yağışı bu gece etkisini yitirerek yerini dondurucu soğuk havaya bıraktı. Köprü altlarında ve evlerin çatısında oluşan buz sarkıtları tehlike oluştururken sürücüler elektronik tabelalara yazılan yazılarla uyarıldı. Termometrelerde sıcaklığın -2 derecelere kadar düştüğü görüldü. Soğuk havanın gün içerisinde devam etmesi bekleniyor.

KAR PAZARTESİ VE SALI GÜNÜ DE ARALIKLARLA DEVAM EDECEK

Meteoroloji İstanbul Bölge Müdür Ahmet Kocaman “Kar yağışının aralıklarla salı gününe kadar devam etmesini tahmin ediyoruz. Ancak kar yağışı, bugünden itibaren biraz hafifleyecek. Sıcaklık değerleri 3 gün boyunca sıfırın altında seyredecek. Kar yağışı pazartesi, salı günleri de aralıklarla devam edecek. Don ve buzlanma görüleceğinden tüm vatandaşlarımız dikkatli olmalı. Önümüzdeki 3-4 gün boyunca soğuk ve beraberinde don tehlikesine karşı lütfen dikkatli olalım.” Meteoroloji’nin yayınladığı 5 günlük hava tahmini haritasına göre ise; İstanbul’da kar yağışı zaman zaman azalsa da 3 gün daha devam edecek. Çarşamba ve perşembe günler ise karla karışık yağmur görüleceği tahmin ediliyor.

İSTANBUL’DA PAZARTESİ GÜNÜ OKULLAR TATİL OLACAK MI?

İstanbullular dün cuma akşamı başlayan ve bugün etkisin yitiren yoğun kar yağışının ardından gözler ilk işi günü olan pazartesye çevrildi. Ana yollar açık olmasına rağmen birçok ilçede ara yollar halen karla kaplı. Şimdi herkes pazartesi okulların taitil olup olmadğı sorusunu soruyor. Binlerce öğrenci ve velinin gözü İstanbul Valisi Vasip Şahin’den gelecek kar tatili açıklamasında. 9 Ocak Pazartesi için kar tatili bekleyen öğrenciler İstanbul Valisi Vasip Şahin’e sosyal medyadan mesaj yağdırıyor.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

6+6 = ?