logo


İstanbul’da fırtına ve rüzgar yıktı geçti!

fırtınaİstanbul’daki yoğun rüzgar ve fırtına kazalara neden oldu.

İstanbul’da etkili olan fırtına nedeniyle büyük bir faciadan dönüldü. Beyoğlu Cumhuriyet Caddesi üzerinde devam eden bir inşaatın iskeleleri çöktü. Kaza sonucu biri çocuk beş kişi yaralandı. Yaralılardan birinin 10 yaşlarında Suriyeli bir çocuk olduğu ve durumunun ağır olduğu ifade ediliyor.

Aniden başlayan fırtına, Divan Otel’inin ve Gezi Parkı’nın karşısında bulunan, Taksim Elmadağ’da yapımı devam eden inşaatın iskelelerini uçurdu. O esnada seyir halindeki dört araç iskelelerin altında kaldı. Şu an itibariyle kaza yerine kimsenin girmesine izin verilmiyor. Olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi. Kaza sonucu biri çocuk, beş kişi şekilde yaralandı. Taksim’den Şişli yönüne trafik tamamen kapatıldı.

Kazanın ardından Cumhuriyet Caddesi’nde bulunan ağaçların büyük bir faciayı engellediği görüldü. Caddede bulunan ağaçlar, devrilen iskelelerin Tarlabaşı’ndan gelen tünelin çıkışına düşmesini engelledi. Eğer çöken iskele tünel çıkışına düşseydi onlarca araç enkaz altında kalabilirdi.

GÖRGÜ TANIĞI TAKSİCİ O ANLARI ANLATTI

“Yağmur gibi düşmeye başladı. Hortum olduğunu hissettim. Savrularak gelmeye başladı, Allah’tan dik olarak gelmedi, çapraz düşmeye başladı. Araçta yolcum vardı, ona da bir şey olmadı. Ben o panikte bir şey göremedim. İtfaiye de yetişti. İtfaiyeye yol açmaya çalışıyordum.”

O rezidansın vinci pervane gibi döndü!

Mecidiyeköy’de, 10 işçinin yaşamını yitirdiği asansör faciasının yaşandığı rezidans inşaatındaki kulenin vinci, fırtınanın etkisiyle pervane gibi döndü.
O anlar, cep telefonu kamerasıyla görüntülendi.

Merter’de tahta levhalar araçların üzerine uçtu

İstanbul’da fırtına etkili oluyor. Merter’de bir inşaatın tahta levhaları araçların üzerine uçtu.
Onlarca araç zarar gördü. Merter Yanyolu trafiğe kapalı.

SULTANBEYLİ’DE OKULUN ÇATISI UÇTU

Sultanbeyli’de fırtına nedeniyle inşaatı devam eden okulun çatısı uçtu. Olayda 2 kişi yaralandı.

Bandırma’da rüzgar 115 kilometre hızla esti

Bandırma’da bugün öğle saatlerinde başlayan ve 10 dakika süren rüzgarın saatteki hızı meteoroloji tarafından 115 kilometre olarak ölçüldü. Yağmur ile başlayan rüzgar nedeniyle yolda yürümekte zorlananlar işyerlerine sığındı. Kentteki elektriklerin kesilmesine yol açan fırtına daha sonra yerini güneşli bir havaya bıraktı. Rüzgardan sonra cadde ve sokaklara yayılan yapraklar belediye görevlileri tarafından temizlendi.

İDO VE BUDO SEFERLERİ İPTAL

İDO, İstanbul’da etkili olan fırtına nedeniyle bazı seferlerini iptal etti.

İstanbul’u etkisi altına alan fırtına ve yağış hayatı olumsuz etkiledi. İDO (İstanbul Deniz Otobüsleri), fırtına nedeniyle bazı seferlerini iptal etti. İDO’nun iptal ettiği seferler şöyle;

“23-09-2014 15:00 Kadiköy-Yenikapi-Armutlutk-Armutlu-Bursa Deniz Otobüsü

23-09-2014 18:30 Bostanci – Yenikapi – Bandirma Deniz Otobüsü

23-09-2014 18:40 Kadikoy-Yenikapi-Bursa Deniz Otobüsü

24-09-2014 07:30 Bandirma – Yenikapi – Bostanci Deniz Otobüsü.”

Bursa Ulaşım Toplu Taşım İşletmeciliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, saat 15.00’teki Bursa (Mudanya)-İstanbul (Kabataş), 15.30’daki İstanbul (Kabataş)-Bursa (Mudanya) ve İstanbul (Kabataş)-Armutlu (İhlas) seferleri, olumsuz hava koşulları yüzünden gerçekleştirilemedi.

BUDO’nun saat 17.00’de Armutlu (İhlas)-Bursa (Mudanya), 17.30’da Bursa (Mudanya)-İstanbul (Kabataş) ve 18.00’de İstanbul (Kabataş)-Bursa (Mudanya) seferleri de yapılamayacak.

Bu arada, saat 17.00’de Haliç-Gemlik ve 18.00’de Gemlik-Haliç deniz uçağı seferleri ise iptal edildi.

Meteoroloji’den kuvvetli rüzgar uyarısı
Meteoroloji bugün ve akşam saatlerinde İç Anadolu’nun Doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun Kuzey kesimlerinde kuvvetli rüzgar beklendiğinin bu nedenle oluşması muhtemel risklere karşı dikkatli olunması uyarısında bulundu.
Meteoroloji’den yapılan hava tahmin raporuna göre, İç Anadolu’nun Doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun Kuzey Kesimlerinde Kuvvetli Rüzgar Bekleniyor. Bugün akşam saatlerine doğru İç Anadolu’nun doğusu ile gece saatlerinden itibaren Doğu Anadolu’nun kuzeyi, Orta ve Doğu Karadeniz’de güney ve güney batılı, yarın (Çarşamba) sabah saatlerinden itibaren Orta ve Doğu Karadeniz’de batı ve kuzeybatı yönlerden esecek rüzgarın kuvvetli yer yer kısa süreli fırtına şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Başta Orta ve Doğu Karadeniz’de oluşacak yüksek dalgalar, deniz ve hava ulaşımında aksamalar olmak üzere) dikkatli ve tedbirli olunmalı. Kuvvetli rüzgar nedeniyle, çatı uçması, ağaç veya direklerin devrilmesi ve ulaşımda aksamalar olabilir.

BURSA’DA BİR İŞÇİ YARALANDI

Bursa’da şiddetli fırtına hayatı olumsuz etkiledi. Botanik Park’ta bir ağaç altında kalan işçi yaralandı, Teleferik seferleri iptal oldu, vatandaşlar yolda yürümekte güçlük yaşadılar.

Kentte öğleden sonra etkili olan fırtına ve yağış sebebiyle Botanik Park’ta kırılan ağaç altında kalan Nuri Alkan (44) başından yaralandı. Yaralı Alkan Çekirge Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Fırtına sebebiyle Bursa Uludağ arasında ulaşımı sağlayan teleferik seferleri iptal edildi. Kent merkezinde de çok sayıda ağaç kırıldı, elektrik telleri koptu. Vatandaşlar ise yürümekte güçlük çekti.

HAVA ULAŞIMINI DA ETKİLEDİ

İstanbul’da etkili olan şiddetli fırtına nedeniyle Atatürk Havalimanı’nda uçakların iniş kalkışlarında sorunlar yaşandı. Fırtına nedeniyle uçaklar havada tur atmak zorunda kalırken, fırtına nedeniyle iki uçak pisti pas geçmek zorunda kaldı.

İstanbul’da etkili olan şiddetli fırtına nedeniyle Atatürk Havalimanı’nda inişlerin yapıldığı 05 pisti kullanılamayınca çok sayıda uçak havada tur atmak zorunda kaldı. Pistin değişmesi nedeniyle havada tur atmak zorunda kalan uçaklar hava trafiğini olumsuz yönde etkilerken, iniş kalkışlarda gecikmeler yaşandı.

Fırtına Mudanya ilçesinde de hasara sebep oldu. Otomobillerin üzerine devrilen bir prefabrik baraka hasara yol açtı. Çok sayıda balıkçı teknesi de dalgalardan hasar gördü.

KURBAN ÇADIRLARI UÇTU

İstanbul’daki şiddetli rüzgarın etkisiyle Merter’de bir inşaat alanının koruma duvarı yola devrilirken, Sultangazi’de kurban satış çadırları yıkıldı.

İstanbul’da öğleden sonra etkisini artıran fırtına, hayatı olumsuz etkiliyor. Merter yan yolda devam eden bir inşaatın tahta ve demirlerden oluşan koruma duvarı, şiddetli rüzgar nedeniyle yolun üzerine düştü. Bir araç duvarın altında kalırken, olayda hasar meydana geldi.

Bu arada Beyoğlu, Sarıyer, Üsküdar, Beykoz, Şişli, Eyüp, Kadıköy ve Güngören’de fırtına nedeniyle çatıdan kiremit ve bacaların uçtuğu, ağaçların yerinden söküldüğü şeklinde gelen ihbarlar da iftfaiye ekiplerince değerlendiriliyor.

Yola düşen ağaç dalları ve inşaat parçaları, trafiğin akışını olumsuz etkiliyor.

– Kurban pazarında çadırlar uçtu

Sultangazi Belediyesi kurban satış ve kesim alanında kurulan çadırlar fırtınanın etkisiyle yıkılırken, bazı vatandaşlar da hafif yaralandı. Kastamonu’dan gelen hayvan satıcısı Nazım Hüseyin Baş, “Çadırlarımız fırtınadan uçtu, hayvanlarımız açıkta kaldı. Mağdur olduk. Bugün bu fırtınada satış olmadı” dedi.

– Fırtınanın hızı 80 km/saate ulaştı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, öğleden sonra İstanbul’da etkili olmaya başlayan kuvvetli fırtınanın hızı, 80 kilometre/saate kadar ulaştı.Fırtınanın, gece saatlerinden itibaren etkisini kaybedeceği tahmin ediliyor.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

2+7 = ?