logo


İstanbul’da esrarengiz afişler!

istanbul-da-esrarengiz-afisler

İstanbul’da hemen her yere asılmış “Gençlik yeni anayasa istiyor” afişleri dikkat çekiyor. Afişlerin kimler tarafından asıldığı ise merak konusu oldu.

“Gençlik yeni Anayasa istiyor” yazılı afişler son olarak Boğaziçi Köprüsü’ne de asıldı. İstanbul’un pek çok yerindeki üst geçitlerde ve tarihi yapılarda da yer alan afişlerin kimin tarafından asıldığına dair bir bilgi olmaması dikkat çekti. Afişlerde herhangi bir partinin ya da STK’nın ismi bulunmuyor.

Öte yandan “Genç bir anayasa” isimli sosyal medya hesabından da paylaşılan fotoğraflarda sadece İstanbul’da değil Türkiye’nin pek çok yerine asılan benzer afişlerin olduğu da görülüyor.

SOSYAL MEDYA HESABINDA ŞU BİLGİLER VAR

Sözcü’nün haberine göre; Gurubun sosyal medya hesabındaki “hakkımızda” bölümünde ise şu cümleler yazıyor:

“Bizler yeni anayasa isteyen gençleriz! 12 Eylül darbecileri tarafından hazırlanan 82 Anayasası bürokrasinin, yani devletin hesap vermemesi üzerine bir sistem inşa ettiği, demokrasiyi millete bol gelen bir elbise olarak tanımlayan bir zihniyetin ürünü olduğu için, yapılan değişiklikler yeterli olmadı.

Yeni anayasa meselesini memleket meselesi olarak görüyoruz. 1 Kasım genel seçim sonuçlarına göre halkın %97’si mecliste temsil edilirken sivil ve demokratik bir anayasanın yapılması zarurettir. Bu konuda hangi görüşte olursak olalım meclisi teşvik etmek, baskı yapmak, talep etmek ve anayasa sürecine doğrudan katkı vermek yarının Türkiye’sinin sahipleri olan biz gençlerin görevidir. Gençliğin katılımı ile hazırlanan, güçlü Türkiye’yi kuracak, güçlü ekonominin, sosyal adaletin, toplumsal uzlaşmanın temellerini atacak, daha özgür, daha fazla demokrasi getiren, kavgaları bitiren, hukuka güveni inşa eden, vatandaşlarının inançlarına saygılı ideolojisiz bir anayasa istiyoruz. Türkiye’nin tüm gençlerini, hangi görüşten olurlarsa olsunlar kendilerini temsil ettiğini düşündükleri siyasilere yeni anayasa konusunda çağrı yapmaya, baskı yapmaya çağırıyoruz. Darbe anayasası ile yönetilmeyi hak etmiyoruz.”

Etiketler: » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

1+2 = ?