logo

İstanbul’da duyulan esrarengiz ses nedir? İşte cevabı…

istanbul

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da duyulan esrarengiz sesin kaynağı çok tartışıldı. İşte duyulan sesin kaynağı…

İstanbul’da geçtiğimiz günlerde duyulan esrarengiz sesin ne olduğu herkes tarafından merak ediliyor. Gece yarısından hemen sonra Maslak, Kadıköy ve Bahçelievler başta olmak üzere bir çok semtte duyulan ses internette paylaşıldıktan sonra herkesi ürkütmüştü.

Duyulan esrarengiz sesin ne olduğu ile ilgili yetkililerden resmi bir açıklama gelmezken, sosyal medyada sesin radara yakalanmadan uçan bir Rus uçağı olduğu, kıyamet anında çalınacak olan Sur olduğu gibi iddialar dolaştı. Biz de sizler için bu sesin neler olabileceğini değerlendirdik…

GÖKDELENLER UĞULTU OLUŞTURMUŞ OLABİLİR
İstanbul’da yaşanan olumsuz hava şartları sebebiyle Maslak’ta duyulan sesin, Kuzey Ormanları üzerinden gelen sert rüzgarların aniden gökdelenlerle karşılaşması sonucunda oluşturabileceği sanılıyor. Daha önce de İngiltere’nin Manchester ve ABD’nin New York şehrinde de buna benzer sesler duyulmuş ve New Scientist dergisinde bu seslere yol açan tasarım hataları nedeniyle mimarlar suçlanmıştı.

HAVA KOŞULLARI SEBEBİYLE BU SES DUYULMUŞ OLABİLİR
Yüksek binaların yer almadığı bölgelerde duyulan ses olumsuz hava koşullarından dolayı yaşanmış olabilir. Kar yağarken şimşek çamkası ve gök gürültüsünün duyulması da ender olarak yaşanan bir olay olmasına rağmen, İstanbul 2 gündür bu doğa olayını tecrübe ediyor. Gök gürültüsü sesi, sıcak ve soğuk hava katmanlarının ve basınç alanlarının konumuna göre, çok daha geniş veya dar bir alanda duyulabiliyor. Bu şartlarda çakan bir şimşeğin yarattığı radyo dalgaları da kulağa “korkunç” gelebiliyor.

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?