logo


14 Şubat 2017

İspanyol mahkemesi başörtülü çalışanı haklı buldu


İspanyol yargısı, başörtüsü nedeniyle işinden kovulan havaalanı çalışanını haklı bularak şirketi cezalandırdı.

İspanya’nın Palma kentindeki il mahkemesi, çalıştığı havaalanında başörtüsünü çıkarmadığı gerekçesiyle işten çıkarılan kadını haklı bularak, başörtülü çalışanın işe geri alınması ve şirkete para cezası kesilmesi kararını verdi.

Mahkeme, şirketin koyduğu yasağın laiklik ve tarafsızlık ilkelerine ters düştüğüne, İspanya anayasasındaki “vatandaşların din özgürlüğü hakkını” ihlal ettiğine hükmetti.

DİN ÖZGÜRLÜĞÜ VURGUSU

İspanyol vatandaşı 40 yaşındaki Ana Saidi Rodriguez, çalışırken başörtüsünü çıkarmasını zorunlu kılan Acciona adlı şirkete karşı açtığı davayı kazandı. İl mahkemesi, şirketin koyduğu yasağın laiklik ve tarafsızlık ilkelerine ters düştüğüne, İspanya anayasasında tanınan ‘vatandaşların din özgürlüğü hakkını ihlal ettiğine’ kanaat getirdi.

ŞİRKETE CEZA

Havaalanında yer hizmetleri müşteri danışmanlığında çalışan Rodriguez, başörtüsü takma kararı aldıktan sonra işvereni tarafından nisan ve temmuz ayları arasında toplam 5 kez maaş kesintisi yaptırımına maruz kalmış ve işten çıkarılmıştı. İl mahkemesi, Rodriguez’in hemen işine geri alınması kararını verirken, şirketi 4 bin 491 avro para cezasına çarptırdı. Şirket ayrıca üzüntü ve stresle bağlantılı sağlık problemleri yaşayan çalışanına, 7 bin 892 avro manevi tazminat ödeyecek.

KARAR ÖRNEK TEŞKİL EDİYOR

İspanya’daki bu gelişmenin, Avrupa’da son dönemlerde sıkça tartışılan başörtülü çalışabilme özgürlüğüyle ilgili örnek teşkil edebilecek bir karar olarak görülüyor.

(Akşam)

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

9+5 = ?