logo


İslam alimlerinden Mısır’daki seçimi “boykot” çağrısı

İslam dünyasının önde gelen 201 alim ve düşünürü, Mısır cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanmayı, darbe yönetimine meşruiyet tanıma anlamına geleceği gerekçesiyle ‘dine aykırı’ olarak nitelendirdi.

İstanbul’da ‘İslam Ümmeti Fetvaları Koordinasyon Komitesi’nin düzenlediği basın toplantısında, Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi’nin de arasında bulunduğu İslam dünyasından 201 alimin imzasını taşıyan ‘Darbeyi Tanımanın ve Ortak Olmanın Haramlığı’ adı altında bir deklarasyon yayımlandı. 

Bildiride, ‘Hz. Osman, kendisini azletmek istediklerinde ne dedi: ‘Allah’ın bana giydirdiği bir gömleği asla sırtımdan çıkarmam.’ Askeri darbeyle görkonutden alınan Muhammed Mursi, halkın demokratik yollarla seçtiği meşru cumhurbaşkanıdır. Mısır halkına ‘şer’an haram’ olan seçimleri boykot etmesi, İslam dünyasına da Mısırlı kardeşlerinin yanında durması çağrısında bulunuyoruz’ denildi.

Mısır’daki Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak Hareketi eski Milletvekili Nizar Gurab da Mısır halkının büyük çoğunluğunun darbeye karşı olduğunu savunarak ‘Her zaman olduğu gibi yine şiddetten uzak durmaya çağırıyoruz. Seçimlerin haram olduğunu beyan ettiğimiz bu açıklama da şiddet içerikli değildir’ ifadesini kullandı.

Mısır Müftüsü Şkonutki Allam ise bazı dini merciler tarafından seçimlerin ‘boykot’ edilmesi yönündeki çağrıların, ‘kabul edilemez ve şeriata aykırı’ olduğunu belirtmiş, seçmenleri, cumhurbaşkanlığı seçiminde ‘olumlu ve güçlü’ bir şekilde oy kullanmaya davet etmişti.

Muhabir: Mohamad Aldaher, Zeynep Tüfekçi, Ömer Erdem

Etiketler: » » » » »

Share