logo


İsimsiz bir mezara gömülecek!

suudi kral91 yaşında hayatını kaybeden Suudi Kralı Abdullah için cenaze töreni düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda lider katıldı. Kral Abdullah’ın cenazesi Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’daki İmam Türki bin Abdullah Camii’ne prenslerin omuzlarında böyle getirildi.

Cenaze törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ve diğer Körfez ülkelerinin liderleriyle çok sayıda ülkenin devlet başkanı katıldı.

Erdoğan, Etiyopya’daki ziyaretinin ardından, Kral Abdullah bin Abdulaziz’in cenaze namazının kılınacağı İmam Türki bin Abdullah Camisi’ne geldi. Yeni Kral Selman bin Abdulaziz’e başsağlığı dileyen Erdoğan, cenaze namazı için özel ayrılan protokol alanında yerini aldı. Erdoğan, yeni kral Selman bin Abdulaziz ve kraliyet ailesinin bireyleriyle saf tutarak, önce ikindi namazını kıldı.

SUUDİ PRENSLERİN SIRTINDA GETİRİLDİ

Abdullah bin Abdulaziz’in naaşı, Suudi prenslerin sırtında, tabuta konulmadan getirildi.

Daha sonra, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Şeyhi Temim bin Hamed al-Sani, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah, BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayid ve Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ile çok sayıda devlet ve hükümet başkanının katılımıyla Abdullah bin Abdulaziz’in cenaze namazı kılındı.

Abdulaziz’in naaşı, cenaze namazının ardından aile yakınlarının sırtında taşınarak defnedileceği Riyad’taki Ud Kabristanı’na götürüldü.

Geniş güvenlik önlemleri altında düzenlenen tören, canlı yayınlandı.

İRAN’DAN DA TAZİYE MESAJI

Bu arada Suudi Arabistan’ın bölgedeki en büyük rakibi İran’ın Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın vefatı nedeniyle taziye mesajı yayınladı.

fft16_mf5225255

Müslüman olmayan ülkelerin liderleri ise ilerleyen günlerde Suudi Arabistan’ı ziyaret ederek yeni Kral Selman’a ve kraliyet ailesinin diğer üyelerine taziyelerini sunacak. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden daha sonra heyetle gidecek.

İSİMSİZ BİR MEZARA DEFNEDİLİYOR

Kral Abdullah Vahabi gelenekleri uyarınca isimsiz bir mezara gömülecek. Vahabi geleneğine uygun olarak Suudi Arabistan’da resmi yas ilan edilmiyor. Suudi bayrağı, üzerindeki kelime-i şehadet yazısı nedeniyle yarıya indirilmiyor.

Akşam namazı sonrasında kraliyet ailesinin diğer üyeleri, vahabi imamlar, aşiret liderleri ve önde gelen işadamları, Kral KSelman ve Veliaht Prensi Mükrin’e bağlılık yemini edecek.

Etiketler: » » » » » » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

4+4 = ?
#

İsimsiz bir mezara gömülecek!” için 1 yorum

  1. Tolgahan : diyor ki:

    Adam kral felan dinlemiyor. Mezarda herkes eşit.

    0