logo


IŞİD’e karşı ‘Barış Tugayları’

IŞİD’in bugün Suriye sınırındaki El Kaim kapısını ele geçirdiği Irak’ta, Şii lider Mukteda el Sadr’ın çağrısı üzerine kurulan “Barış Tugayları” sokaklarda gövde gösterisi yaptı.

ırak

Irak’ta dini mabetlerin ve Şii ibadet yerlerinin korunması amacıyla “Barış Tugayları” adıyla kurulan birlikler, geçit töreni düzenledi.

“Barış Tugayları” mensubu üniformalı binlerce kişinin ellerindeki silahlarla Basra, Necef ve Bağdat’ın Sadr City bölgesinde düzenlediği yürüyüşlere Mukteda el Sadr tarafından 2003’te kurulan Mehdi Ordusu da katıldı.

Sadr City’deki Mazfer Meydanı’ndaki yürüyüşte çok sayıda milletvekilinin yanı sıra siyasi parti ve blok üyeleri ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri de yer aldı.

UYARI MESAJI NİTELİĞİNDEDİR

El Ahrar Bloku milletvekili Hakim ez Zemili, yeni kurulan tugayın önemine dikkati çekerek, “Düzenlenen geçit töreni, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), tekfirciler ve Irak halkını katledenler için uyarı mesajı niteliğindedir” ifadesini kullandı.

DİĞER İLLERDE DE ASKERİ GEÇİT TÖRENİ YAPILACAK

Barış Tugayları’nın Mukteda Sadr’ın çağrısı üzerine kurulduğunu hatırlatan Zemili, “Teröristlerin saldırılarına karşı Irak topraklarını muhafaza edecek ve emniyet kurumlarının arkasında duran birilerinin olduğu mesajını vermek için Bağdat, Kerkük, Diyala gibi illerde de askeri geçit töreni düzenlenecek” diye konuştu.

Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) ayrım gözetmeksizin tüm Şiileri hedef alan ve çoğu kez katliamla sonuçlanan saldırıları sebebiyle Iraklı Şiilerin en büyük dini otoritesi Ayetullahuzma Ali Hüseyin Sistani cihat fetvası (el-Kifai Cihadı) vererek seferberlik çağrısında bulunmuştu. Söz konusu fetvada, eli silah tutan herkesten, hükümete bağlı güvenlik güçlerine katılarak, destek vermesi istenmişti.

ırak1

MEHDİ ORDUSU

Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr tarafından 2003 Eylül’ünde kurulan Mehdi Ordusu, ülkenin güneyindeki Bağdat’ın Sadr City bölgesi, Necef ve Basra kentlerinde etkinlik yürütüyor. 2006 yılına kadar ABD ve İngiltere güçleriyle çatışan Mehdi Ordusu, 2009 yılına kadar Maliki güçleriyle de çarpıştı. Silah bıraktığını 2009’da açıklayan örgüt, Sistani’nin IŞİD’e karşı verdiği son cihat fetvası ile tekrar silahlanacağını duyurdu.

Mehdi Ordusu, 2004-2008 yılları arasında Saddam Hüseyin döneminde görev yapmış bürokratlara, Sünni kanaat önderlerine suikast düzenlemek ve sivillere yönelik, “ölüm mangaları” kurmakla suçlanıyor. Örgütün yaklaşık 60 bin milis gücü olduğu ifade ediliyor.

EL KAİM SINIR KAPISI DA IŞİD’İN ELİNE GEÇTİ

Bir süredir çatışmaların yaşandığı ülkede, IŞİD militanları ve bazı aşiret güçlerinin, Musul ile Salahaddin vilayetinin merkezi Tıkrit’in yanı sıra bölgedeki bazı yerleşim birimlerinde kontrolü ele geçirdiği açıklanmıştı.

IŞİD son olarak başkent Bağdat’ın 320 km batısındaki Enbar vilayetine bağlı, Suriye sınırındaki El Kaim kasabasını ele geçirdi.

Anadolu Ajansı’na göre, IŞİD bugün ayrıca, Enbar vilayetine bağlı iki ilçede de kontrolü sağladı. Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Irak ordusuna bağlı birlikler çekildikten sonra herhangi bir direnişle karşılaşmaksızın Enbar’a bağlı Rave ilçesini ele geçiren IŞİD, ilerleyişine devam ederek Aneh’de de kontrolü sağladı.

ırak3

Etiketler: » » » »

Share