logo


08 Ağustos 2014

IŞİD’e büyük darbe!

abdABD bugün Irak’ın kuzeyinde Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı hava saldırısı başlattığını açıkladı.

Pentagon’dan yapılan açıklamada, “IŞİD militanların topçu araçlarını ABD personelinin bulunduğu Erbil kentini savunan Kürt güçlerine saldırmak için kullanması üzerine ABD savaş uçakları operasyon başlattı” denildi.

Hava saldırısının başladığını Pentagon Basın Sekreteri Amiral John Kirby duyurdu. John Kirby, açıklamasında “iki F/A-18 tipi ABD bombardıman uçağının, Erbil çevresinde konuşlanmış IŞİD hedeflerine 226 kilogram ağırlığında lazer güdümlü bombalar bıraktığını” söyledi.

IŞİD’i vuran iki savaş uçağı ABD’nin eski Başkan George Bush’la aynı adı taşıyan uçak gemisi USS George H.W. Bush’tan kaldırıldı.

ABD savaş uçaklarının Erbil’i savunan Kürt güçlerine saldıran IŞİD topçularını hedef aldığı açıklandı.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi başkenti Erbil yakınlarında gerçekleştirilen operasyon TSİ 12.45’te gerçekleştirildi. Dün de ABD uçaklarının bölgede uçtuğu haberleri gelmişti. Ancak daha sonradan bunların keşif uçuşu olduğu öğrenilmişti.

IŞİD’ten kaçıp Sincar Dağı’na sığınan Ezidilere dün ABD havadan 8 bin paket yiyecek ile içecek su yardımı yapmıştı.

ABD Başkanı Barack Obama dün ulusa sesleniş konuşmasında, IŞİD’in bölgede yaptıklarını ‘soykırım’ olarak nitelendirmişti. Obama, dün IŞİD’in Erbil’e saldırması durumunda hava saldırısı için orduya yetki vermişti.

abd1

‘OPERASYON YETKİSİ DAR KAPSAMLI’

Bu arada, Washington Post’a göre, üst düzey bir Obama Yönetimi yetkilisi, ABD ordusuna verilen hava baskınları yetkisinin “dar kapsamlı” olduğunu söyledi.

Aynı yetkili, hava baskınlarının hangi durumlarda gerçekleştirilebileceğini anlatırken de “ABD’nin Bağdat’taki personeline bir tehditten IŞİD’in geçtiğimiz günlerde ele geçirdiği büyük barajta Bağdat’ın seller altına kalmasına neden olabileceğiolası sorunlara kadar bir dizi olasılıklar saydı.

Bu çerçevede Irak hükümeti ve Kürt güçlerinin onbinlerce Yezidi sivilin mahsur kalmasına neden olan kuşatmayı kıramaması durumunda da ABD’li uçaklarınca baskınlar düzenlenmesine izin verildiği de belirtiliyor.Nitekim söz konusu yetkili “O baskıyı hafifletmek için destek sağlayabileceğimize göre, Başkan, orduya bunu yapma yetkisini verdi” şeklinde konuştu.

Washington Post, haberinde Başkan Obama’nın Haziran’dan bu yana Bağdat’taki ABD Büyükelçiliği ve kentin uluslararası havaalanı ile Erbil’teki tesisleri korumak üzere 700 asker gönderdiğine dikkat çekiyor.

İNGİLTERE’DEN “ERBİL’İ TERK EDİN” UYARISI

Öte yandan İngiltere, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) başkenti Erbil’e yaklaşan IŞİD tehdidi nedeniyle vatandaşlarına Erbil’i terk etme uyarısında bulundu.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “6-7 Ağustos tarihlerinde Erbil’in güneybatısındaki kentlere saldırılar düzenlendi. Eğer bu bölgelerde bulunuyorsanız hemen buradan ayrılınız. Kürt bölgesindeki durum daha kötüye gidebilir” denildi. Bölgede geçtiğimiz Cuma günü de Londra merkezli çalışan birçok enerji şirketi çalışanlarını güvenlik endişesi nedeniyle tahliye etmişti.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

2+4 = ?