logo


IŞİD bu kez Telabyad’a sızmaya çalıştı

isid1

Terör örgütü IŞİD, Kobani’den sonra bu kez Doğu’dan Tel Abyad’a sızmaya çalıştı. Kentin girişindeki kontrol noktasına saldıran bir grup IŞİD’li bir okulda kıstırıldı. 8 IŞİD militanı öldürülürken, seken kurşunlar sınırın Türkiye tarafına düştü.

Sakallarını kesen 5-6 IŞİD üyesinin Telabyad’ın girişindeki Gesum adlı köye saldırıda bulunduğu ortaya çıktı. YPG’liler ile IŞİD’liler arasında çatışma çıktı.

Doğu kesiminden kentin girişindeki kontrol noktasına sızan ve sayılarının 8 ila 10 arasında olduğu bildirilen silahlı IŞİD’liler, kontrol noktasında görev yapan iki YPG’liyi yaraladı. Kente girmeye çalışan ve sakallarını kestikleri belirtilen IŞİD’li grup, YPG’nin karşılık vermesi üzerine Tel Abyad’ın girişindeki Gesum adlı köyüne yöneldi. YPG’liler ile IŞİD’liler arasında Gesum köyünde çatışma çıktı. Çatışma sonrası IŞİD üyeleri bir okulda sıkıştırıldı. 6 IŞİD üyesi öldürüldü. İlerleyen saatlerde öldürülen IŞİD’li sayısının 8 olduğu bildirildi. YPG’den ise kayıp olup olmadığı bilinmiyor.

Kobani benzeri bir saldırı düzenlemek isteyen IŞİD üyelerinin kent merkezi ile Türkiye’ye açılan sınır kapısına yönelik sızma girişimine karşı YPG olağanüstü güvenlik önlemleri aldı. Sınır kapısına keskin nişancılar yerleştirildi.

Tel Abiyad’tan silah sesleri duyulması ve Tel Abyad çevresindeki bazı köylerde YPG’lilerle IŞİD’li gruplar arasında çatışmalar yaşanması üzerine sınırın Türkiye tarafından yoğun güvenlik önlemi alındı. Sınır hattı ise zırhlı araçlarla takviye deildi. Akçakale’nin Öncül köyü karşısında bulunan Tel Abyad’ın Şerci bölgesinde ise yer yer çatışmaların yaşandığı bildirildi. Tel Abyad kent merkezinde ise durumun normal olduğu belirtildi.

Londra merkezli muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise, IŞİD’in Tel Abyad’ın doğusunda bir bölgenin kontrolünü ele geçirdiğini duyurdu.
Bu arada Kobani’de IŞİD saldırısı sonrasıı kentte güvenlik önlemleri artırılırken IŞİD’li grupların halen kente olabileceği gerekçesiyle Kobani genelinde 3 gün saat 20.00 ila 06.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulandı. Geceleri asayiş güçleri dışında sokakta sivil kalmayacak. Köylerde ise savunma birliklerinin oluşturulması yönünde karar alınırken savunmaya katılacak sivileler silahlandırılacak. Hem kent hem de köylerde IŞİD’li aranmasına devam ediliyor. Yapılan aramalar sırasında Kobani’ye yakın kesimde yer alan bir köyde iki IŞİD üyesi ele geçirildi.(Milliyet)

Etiketler: » » » » »

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?