logo


19 Haziran 2018

İrlanda Yaşam Şartları ve İrlanda’da Okumak

 

İrlanda’da Yaşam Şartları

Refah seviyesi en yüksek Avrupa ülkelerinden bir tanesi olan İrlanda, aynı zamanda üniversite ve dil eğitimlerinde de en çok tercih edilen ülkeler arasında yer alıyor. Bir öğrenci cenneti olarak adlandırılan İrlanda’da okumak için özellikle başkent Dublin’de çok sayıda üniversite ve dil eğitimi merkezleri bulunuyor.

İrlanda’da Ev Kiralamak

İrlanda dünyanın her yanından gelen insanların rahatlıkla konaklayacağı çeşitli niteliklerdeki kiralık evlere sahip. Dublin dışında İrlanda’nın en önemli şehirleri Cork, Belfast, Derry, Waterford, Dundalk, Drogheda gibi şehirlerdir. İrlanda’da okumak isteyenler 1+1 evlerden, stüdyo tarzı dairelere ve 2+1 hatta 3+1 seçeneklerine kadar çeşitli evleri kiralayabiliyorlar. Ev kiraları, ülkemize göre biraz daha pahalı. Buna göre 500-600 Euro’dan başlayan ev kiraları, 2000 ve 3000 Euro’ya kadar yükselebiliyor.

Burada İrlanda’da okumak isteyen öğrencilerin kalabilmesi için paylaşımlı evler ve kiralık odalar da var. Bu odaların fiyatları da bölgeye göre değişmekle beraber, yine 500 Euro’dan başlayan fiyatlar söz konusu. Paylaşımlı evlerde banyo ve mutfak alanları diğer öğrenciler ile birlikte ortak kullanılıyor. Fakat bazı odalarda kişiye özel banyo imkanı mevcut.

İrlanda’da Ulaşım

İrlanda’da ulaşım için en önemli araç, tren. Ülkenin hemen her yerinde bulunan tren hatları sayesinde hem şehir içi yolculuk hem de şehirlerarası yolculuk sağlanıyor. Hatta şehirlerarası yolculuk söz konusu olduğunda, daha uygun fiyatlara sahip olduğundan özellikle tren tercih ediliyor. Bununla birlikte şehir içi ulaşımında otobüsler günün her saatinde görev yapıyorlar. Bu otobüsler İrlanda’da okumak isteyen öğrencilerin de yararlanması için okulların bulunduğu alanlarda duraklara sahip. Bunun dışında İrlanda’da tramvay ulaşımı da önemli bir seviyede. Gerek İrlanda’nın yerel halkı gerek turistler ve İrlanda’da eğitim almak amaçlı bulunan öğrenciler, tramvay hattını günün her saatinde kullanabiliyorlar. Ulaşım için aylık olarak alınan kartlar sayesinde 5 Euro gibi bir masrafla seyahat etmek sağlanıyor.

İrlanda’da İklim Koşulları ve Yaşam

İrlanda, bulunduğu ilkim kuşağı dolayısıyla çok yüksek sıcaklıklara sahip olmayan bir ülke. Yaz aylarında buradaki en yüksek sıcaklık 25 derece civarında seyrediyor. Genellikle yağmur yağışlı geçen günlerin, güneşin görünmediği kapalı havaların yaşandığı günlerin sayısı oldukça fazla. Ancak buna rağmen aynı iklim kuşağında bulunduğu İngiltere’den çok daha yumuşak bir iklimin bulunduğu söylenebilir. Hatta Londra’da seyreden sürekli yağmur yağışlarının burada daha seyrek olduğunu söylemek mümkün. Eğer İrlanda’da eğitim almak için gelecekseniz, bu hava koşullarını göz önünde bulundurmanız gerek.

İrlanda doğal yaşam alanları ve yeşilliklerin fazla olması yönünden beğenilen bir ülke. Şehrin her yanında karşılaşılan parklar, özellikle havaların güneşli olduğu günlerde çok sayıda ziyaretçi ile doluyor. Ağaçların ve yeşilliklerin fazla olduğu bu parklar sayesinde şehrin havası da oldukça temiz. Bu parklarda İrlanda’da eğitim almak için bulunan öğrenciler başta olmak üzere spor yapan, güneşlenen, kitap okuyan insanları sürekli olarak görebilirsiniz.

İrlanda’da sosyal yaşam oldukça hareketli. Hemen her şehirde düzenlenen konserler, tiyatro gösterileri, sinema salonları oldukça ilgi görüyor. Kütüphanelerin de yoğun olduğu İrlanda’da eğitim almak için bulunan öğrencilerin boş zamanlarını geçirebilecekleri kütüphaneler var. İrlanda’da eğitim almak hakkında daha detaylı bilgi için www.irlandaegitim.com adresini ziyaret edebilirsiniz.


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

5+2 = ?