logo


28 Haziran 2014

Irak’ta çatışmalar şiddetlendi!

IŞİD’in havan toplu saldırılarına Irak ordusu da hava operasyonlarıyla karşılık veriyor.Irak’ta Musul’u ele geçiren IŞİD ve diğer silahlı gruplar 11 Haziran’da ise Tikrit’i almıştı.Samarra’daki çatışmalarda Irak Ordusundan ve emniyet güçlerinden 19 kişi öldü ve yaralandı.

isid

TİKRİT VE BEYCİ’DE HAVA SALDIRILARI YOĞUNLAŞTI

Irak ordusu Tikrit ve Beyci’deki hava saldırılarını da yoğunlaştırdı. Perşembe günü Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) elinde bulunan Tikrit’e asker takviyesi yapan ordu güçleri kenti havadan da bombalamaya devam ediyor.

EN AZ BİR HELİKOPTER DÜŞÜRÜLDÜ

Reuters haber ajansına göre, Irak ordusuna bağlı askerler Tikrit Üniversitesi’nin bulunduğu bölgeye iniş yaptı. Helikopterlerden en az biri silahlı gruplar tarafından düşürüldü.

Irak resmi televizyonuna göre, Irak ordusu Tikrit’i iki günde IŞİD’den temizleyeceğini açıkladı ve Tikrit’teki sivilleri evlerinden çıkmamaları konusunda uyardı.

Tikrit Üniversitesi’nde görev yapan öğretim üyesi Ahmed Cubbur üniversiteye tarım ve spor yüksekokullarında üç Irak helikopterinin inişinin ardından çatışmaların yaşandığını söyledi.

Ancak Al Jazeera’nin ulaştığı yerel kaynaklara göre, bölgede herhangi bir silahlı grup bulunmuyordu ve askerler ayrım gözetmeden ateş ettiler.

Al Jazeera’ye konuşan bir Tikritli “Buraya varil bombası attılar, evdeydik ve arka arkaya iki patlama meydana geldi. Burada kimse yok, bölgede hiçbir silahlı grup yok” diye konuştu.

Başkent Bağdat’ın 160 kilometre kuzeyindeki Tikrit, ülkenin eski lideri Saddam Hüseyin’in doğup büyüdüğü kent. İsyancıların kentte etkin olmaya çalıştıkları biliniyor.

“BEYCİ RAFİNERİSİ ORDUNUN ELİNDE”

Irak ordu sözcüsü Kasım Ata, Irak ordusunun Beyci petrol rafinerisini ele geçirdiğini söylemiş ve söz konusu gelişmeyle ilgili video yayınlamıştı.

Ata, rafinerideki tüm IŞİD güçlerinin öldürüldüğünü ve kontrolün Irak ordusunda olduğunu söylemişti.

Beyci rafinerisi daha önce IŞİD’in eline geçmiş ve bölgedeki çatışmaların artması üzerine binlerce rafineri çalışanı tahliye edilmiş ve ham petrolün rafine edilme işlemi durdurulmuştu.
Beyci’de rafinerinin dışında kalan bölge ise hâlâ IŞİD’in elinde.

“DİYALA’NIN NEREDEYSE TAMAMI IRAK ORDUSUNDA”

Sumaria televizyonunun haberine göre, Irak Ulaştırma Bakanı Hadi Amiri, Saadiye hariç Diyala eyaletinin tamamının Irak ordusunun kontrolünde olduğunu söyledi.

Aynı televizyona göre, Saadiye’nin güneyindeyse Irak ordusuyla IŞİD güçleri arasında çatışmalar devam ediyor.

Ayrıca Sumaria’nın Diyala eyaletinde bir emniyet kaynağına dayandırdığı bilgiye göre, Celavla ve Saadiye bölgelerinde yaşayan 100 Kürt aile güvenlik sağlanamadığından dolayı göç etmek zorunda kaldı.

Etiketler: » » »

Share